Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

07.05.2021 18:31 | Rozhovor

„Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, historických diletantů či manipulátorů. A ani komunisticko-socialistický režim v letech 1948–1989, jakkoli byl nedemokratický a autoritářský, v žádném případě nedosahoval ani vzdáleně hrůzných parametrů německého nacistického okupačního režimu, za kterým je 360 000 mrtvých Čechoslováků, plošná genocida českých Židů a který podle Heydrichova plánu „Řešení české otázky“ plánovitě postupoval směrem k likvidaci Čechů jako národa. Nebýt hrdinného boje a nasazení Rudé armády a jejích spojenců, například Rumunů, tak by se to Němcům zdařilo,“ vysvětluje poslanec Jiří Kobza (SPD).

Vděk vlasovcům? Za co? Vzpomeňte na 9. května. Německo nám dosud dluží, říká Jiří Kobza
Foto: archiv JK
Popisek: Jiří Kobza (SPD)

Máme tu opět výročí konce druhé světové války a osvobození naší vlasti. To se událo významnou měrou i díky Rudé armádě. Jsou však tací, kteří tvrdí, že vlastně o žádné osvobození nešlo, že jsme se z jedné totality dostali do jiné. Dá se to takto říci? A dá se porovnávat německý nacismus s komunistickými režimy vzniklými po druhé světové válce podléhající Sovětskému svazu?

Tato konstrukce je popřením a pokusem o přepsání reálné historie. Nesedí v žádném ohledu – zaprvé časově, protože 9. května 1945 nenastoupila žádná totalita, ale přišlo po dlouhých 6 letech drancování a vraždění Čechů Němci vytoužené osvobození od genocidní německé okupace a návrat správy státu do rukou československých orgánů. Existoval systém více politických stran, byť v omezeném počtu – na rozdíl od První republiky. Volby v roce 1946 dávaly občanům možnost výběru z více variant, existovaly různé typy vlastnictví, možnost podnikat, vycházely desítky konkurenčních novin a časopisů.

Období 1945–1948 žádnou totalitou nebylo ani náhodou, to je naprostý blábol totálních nevzdělanců, historických diletantů či manipulátorů. A ani komunisticko-socialistický režim v letech 1948–1989, jakkoli byl nedemokratický a autoritářský, v žádném případě nedosahoval ani vzdáleně hrůzných parametrů německého nacistického okupačního režimu, za kterým je 360 000 mrtvých Čechoslováků, plošná genocida českých Židů a který podle Heydrichova plánu „Řešení české otázky“ plánovitě postupoval směrem k likvidaci Čechů jako národa. Nebýt hrdinného boje a nasazení Rudé armády a jejích spojenců, například Rumunů, tak by se to Němcům zdařilo.

Proč jsme se vlastně dostali do sovětské sféry vlivu, kdy například Prahu osvobodili Sověti, i když by v ní možná byli o něco dříve Američané? A jak důležitý byl Mnichov?

Podle principu „o nás bez nás“, stejně jako v Mnichově před válkou, tak i po válce poválečné uspořádání a vliv velmocí v jednotlivých evropských zemích bylo rozděleno na jednáních USA–SSSR– Velká Británie, zejména v Teheránu, na Jaltě a v Postupimi. Nesmíme ale zapomenout na dohodu mezi Churchillem a Stalinem po válce, kdy Churchill se Stalinem vyměnil britský vliv v ČSR za sovětský vliv v Řecku (kde probíhala občanská válka).

Zde se také sluší připomenout, že jako jediný stát, který bojoval na straně vítězných mocností, jsme z války vyšli s územní ztrátou a bez uhrazených válečných reparací, které nám Německo dosud dluží. Demarkační čára byla opět výsledkem dohody velmocí. Nešlo tedy primárně o Prahu, ale o dohodu kam až která vojska zajdou. Osobně z toho cítím obavu západních mocností z toho, že by se Sověti také mohli zastavit až na břehu kanálu La Manche.

Je také dle mnoha zdrojů otázkou, zda by v ní Američané opravdu byli první, respektive je zcela evidentní, že v ní být první ani nechtěli. Šlo o to, že Sověti zaprvé osvobodili valnou většinu Československa, při čemž položili desítky tisíc životů svých vojáků, což je tak nestydatě a zbaběle zlehčováno v poslední době.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…