Větší represe vůči lidem? Pavel Žáček z bezpečnostního výboru varuje vládu. Může to bouchnout

28.02.2021 15:08 | Zprávy

ROZHOVOR „Babišova a Hamáčkova vláda už objektivně vzato není schopna vyřešit vůbec nic, jen to maskuje požadováním měsíčního nouzového stavu. Ryba prostě smrdí od hlavy,“ komentuje aktuální události historik, poslanec ODS a místopředseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček. Oznámení, že za současnou situaci nikdo nemůže, označil za absurdní vrchol alibismu a připomněl premiérova slova, že za vše přebírá politickou odpovědnost. Zároveň varoval před většími represemi, které nejen nepomohou, ale mohly by způsobit i sociální konflikt.

Větší represe vůči lidem? Pavel Žáček z bezpečnostního výboru varuje vládu. Může to bouchnout
Foto: repro Youtube
Popisek: Pavel Žáček v Interview plus

Česká republika a svět zažívá nebývalou situaci. Nejčastější přirovnání míří k takzvané španělské chřipce. Je to srovnání vhodné?

Je určitě obtížné srovnávat tyto dvě dramatické historické události. Neporovnatelný je například kontext – první světová válka, rozvrat sociálních struktur, mnohde hlad, strádání, které se jen pomalu dařilo po skončení nejrozsáhlejšího konfliktu řešit. A dnes, po sto letech? Žádný fatální válečný konflikt, v klíčových zemích rozvinutá společnost, sociální stát, štědře dotované zdravotnictví a tak dále, a přesto malý neviditelný predátor zásadně ovlivní chod celého světa. Jako bychom nebyli schopni včas zareagovat, než nalezneme funkční vakcínu, v šibeničním termínu ji sice vyrobíme, ale mezitím virus zmutuje. Pochopitelně v tom hraje velkou roli dnešní propojení světa, rychlá doprava všemi směry, jde o negativní odvrácenou tvář globalizace. Nesmíme zapomenout na Čínskou lidovou republiku, odkud se koronavirus rozšířil do celého světa, její nešťastnou informační politiku vycházející z povahy komunistického totalitního režimu a ohrožující nejen její vlastní populaci, ale vlastně lidstvo na celém světě.

Mají něco obě události společné?

Obě pandemie anebo epidemie mají společnou snad pouze reakci státu a obyvatelstva na bezprostřední ohrožení: redukci sociálních kontaktů, hygienická opatření, případně izolaci. Dnes navíc celou situaci v podstatě řešíme v přímém přenosu, není důležitějších mediálních výstupů než informace o řešení situace. Dá se říct, i přes hekatomby mrtvých, že španělská chřipka během první světové války, ale i po ní, do značné míry zanikla ve všeobecném chaosu a řešení mnoha dalších kruciálních problémů. Dnes jsme ovšem limitováni negativním přístupem Čínské lidové republiky ke společnému pátrání po pacientovi „nula“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

20:02 Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česko je poprvé po 60 letech bez ruské ropy, pochlubil se premiér Petr …