Větší represe vůči lidem? Pavel Žáček z bezpečnostního výboru varuje vládu. Může to bouchnout

28.02.2021 15:08 | Zprávy

ROZHOVOR „Babišova a Hamáčkova vláda už objektivně vzato není schopna vyřešit vůbec nic, jen to maskuje požadováním měsíčního nouzového stavu. Ryba prostě smrdí od hlavy,“ komentuje aktuální události historik, poslanec ODS a místopředseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček. Oznámení, že za současnou situaci nikdo nemůže, označil za absurdní vrchol alibismu a připomněl premiérova slova, že za vše přebírá politickou odpovědnost. Zároveň varoval před většími represemi, které nejen nepomohou, ale mohly by způsobit i sociální konflikt.

Větší represe vůči lidem? Pavel Žáček z bezpečnostního výboru varuje vládu. Může to bouchnout
Foto: repro Youtube
Popisek: Pavel Žáček v Interview plus

Česká republika a svět zažívá nebývalou situaci. Nejčastější přirovnání míří k takzvané španělské chřipce. Je to srovnání vhodné?

Je určitě obtížné srovnávat tyto dvě dramatické historické události. Neporovnatelný je například kontext – první světová válka, rozvrat sociálních struktur, mnohde hlad, strádání, které se jen pomalu dařilo po skončení nejrozsáhlejšího konfliktu řešit. A dnes, po sto letech? Žádný fatální válečný konflikt, v klíčových zemích rozvinutá společnost, sociální stát, štědře dotované zdravotnictví a tak dále, a přesto malý neviditelný predátor zásadně ovlivní chod celého světa. Jako bychom nebyli schopni včas zareagovat, než nalezneme funkční vakcínu, v šibeničním termínu ji sice vyrobíme, ale mezitím virus zmutuje. Pochopitelně v tom hraje velkou roli dnešní propojení světa, rychlá doprava všemi směry, jde o negativní odvrácenou tvář globalizace. Nesmíme zapomenout na Čínskou lidovou republiku, odkud se koronavirus rozšířil do celého světa, její nešťastnou informační politiku vycházející z povahy komunistického totalitního režimu a ohrožující nejen její vlastní populaci, ale vlastně lidstvo na celém světě.

Mají něco obě události společné?

Obě pandemie anebo epidemie mají společnou snad pouze reakci státu a obyvatelstva na bezprostřední ohrožení: redukci sociálních kontaktů, hygienická opatření, případně izolaci. Dnes navíc celou situaci v podstatě řešíme v přímém přenosu, není důležitějších mediálních výstupů než informace o řešení situace. Dá se říct, i přes hekatomby mrtvých, že španělská chřipka během první světové války, ale i po ní, do značné míry zanikla ve všeobecném chaosu a řešení mnoha dalších kruciálních problémů. Dnes jsme ovšem limitováni negativním přístupem Čínské lidové republiky ke společnému pátrání po pacientovi „nula“.

Žijeme v době informací, co se stane na druhém konci světa, víme v podstatě za pár minut. Jak moc nám to škodí, či pomáhá v boji proti koronavirové pandemii?

Myslím si, že na tuto situaci, kdy se virus po světě šíří v podstatě stejně rychle jako informace o něm, a to díky novým komunikačním technologiím, jsme všeobecně nebyli připraveni. Měli jsme teoreticky připravené různé nástroje, ale státní orgány nebyly v reálném čase schopny jakékoliv reakce, a to i kvůli podceňování krizových plánů. A následně jsou natolik zahlceny, že když rozhodnou, je pozdě, neboť se situace mezitím změnila. A kvůli neustálému opakování stejných chyb pak vláda a její orgány – i přes masivní propagandu – ztrácejí důvěru obyvatel, a tudíž schopnost řešit krizi. Obrovským fenoménem se navíc staly fake news či dezinformace a v podstatě nulová reakce státu na tento fenomén.

Za co by nás předkové v době pandemie asi pokárali?

Asi za nedodržování základních hygienických a protipandemických zásad, známých možná už staletí. Určitě by se ovšem naši předkové divili, že při všech moderních technologiích, rozvoji civilizace, zdravotnictví, léků a podobně, nejsme schopni adekvátně a včas reagovat.

Často v poslední době slýcháme, že lidé nedodržují opatření a jsou nezodpovědní. Byli Čechoslováci před sto lety zodpovědnější? Nebo i dříve? Co se s tímto povahovým rysem národa podle vás stalo? A měl na něj případně vliv minulý režim?

Domnívám se, že konkrétně v podmínkách České republiky nejde situaci hodit pouze na občany. Zvláště když vidíme, jak konají a jak se chovají představitelé české vlády a jí podřízených úřadů. Ryba prostě smrdí od hlavy. Kvůli neschopnosti vlády a hlavně předsedy vlády Andreje Babiše se bohužel vrací faktor, který zde existoval za komunistů – nedůvěra ve státní moc. A někdy to bohužel dopadá i na složky, které si to nezaslouží, včetně například příslušníků integrovaného záchranného systému.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

12:25 Ševčík: Němcům se rozsvítí, až se v Německu zhasne. Co způsobí Trump

Docent Miroslav Ševčík vnímá návrat Donalda Trumpa jako možnou cestu zpět ke zdravému selskému rozum…