Pamatujete si, co jste dělal 17. listopadu 1989?
Bylo mi patnáct a byl jsem na střední škole, demonstrace pro mne začaly až den poté ve škole, kde jsme vyskákali z oken šatny na ulici, protože ředitel bránil dveře školy svým tělem.
Mladí lidé dnes téměř netuší, co se odehrálo v roce 1989. Kde vidíte chybu?
Otázkou je, zda i vzdělaní vědí, co se vlastně v listopadu 1989 stalo. Do jaké míry šlo o spontánní a do jaké míry o řízenou událost? Faktem ale je, že občané České republiky obecně mají malé znalosti o našich dějinách a podléhají sebemrskačským pocitům malého manipulovaného národa. Jeden příklad za všechny: Jan Žižka byl prý loupežník a lapka. To, že ve skutečnosti byl najatým žoldnéřem Moravských pánů bojujících proti Rožumberkům a nikoliv lapkou, se už od dějepisců tak lehce nedovíte.
Jak byste vysvětlil potomkovi, co se před 25 lety stalo?
Rozpadlo se východoevropské socialistické impérium a svět dodnes hledá nové uspořádání.
Jaký je váš názor na Václava Havla? V posledních letech se spekuluje o tom, že i on byl komunistou. Myslíte si, že je to pravda?
Z několika osobních setkání, jako představitel studentského vysokoškolského hnutí, již tehdy na mne působil jako hodný, ale velmi naivní muž. Věřím názoru Johna Boka, že byl zneužíván svým okolím a neuměl se tomu postavit. Ideologické nálepkování, myslím, že je přehnané.
Privatizace, která proběhla po převratu, je často kritizovaná. Co měl podle vás udělat Václav Klaus jinak?
Klaus je výborný ekonom, ale tak jako většina osobností žijících svým oborem zapomíná na ostatní. Problémem privatizace bylo především selhání právního státu. Nulová ochrana minoritních akcionářů, katastrofická úroveň vymahatelnosti práva atd. Odpolitizování policie se povedlo reálně až VV dosazením Petra Lessyho jako nezávislého policejního prezidenta, a ač Kalousek s Nečasem ho stihli vyhnat, policii už naštěstí tak lehce jako za Langera nebo Grosse spoutat nelze.
Nedávno proběhl výzkum agentury Phoenix research na téma nejoblíbenější premiér po roce 1993. Vyhrál Václav Klaus, hned za ním Miloš Zeman. Souhlasíte s výsledky?
Intelekt i charisma Zemana a Klause je nesrovnatelné vyšší než u všech ostatních porevolučních premiérů. To je koneckonců příčina stále rychlejšího pádu kamenných stran ODS a ČSSD, neschopných najít nového Klause nebo Zemana.
Myslíte si, že byste bez převratu mohl vytvořit společnost jako je bývalá ABL?
Vytvořil jsem největší českou soukromou bezpečnostní službu díky příchodu zahraničních investorů v maloobchodu a průmyslu. Bez revoluce by se nic z toho nestalo.
A co byste dělal, kdyby žádný převrat nebyl?
Můj pradědeček, dědeček, máma byli lékaři a i já rád studoval medicínu. Podnikání a řízení vysokoškolské studentského hnutí mne však nakonec od medicíny odvedlo. Kdyby revoluce nebyla, určitě bych medicínu dostudoval a stal se čtvrtou lékařskou generací. Vinohradská nemocnice, kterou pradědeček založil, je pro mě dodnes místem, kde jsem velmi rád.
Co pro vás znamenají slova jako svoboda, demokracie, kapitalismus, volný přechod hranic?
Hodnoty, které nejsou samozřejmost. Hodnoty, které je třeba hájit před mocnými ekonomickými skupinami propojenými s médii a politikou. Když čtu, že ředitel stavební firmy, která staví pro stát silnice, bude dobrým ministrem dopravy a média papouškují, že kozel zahradníkem je správné řešení, bojím se, zda nežijeme spíše v oligarchii než demokracii. Když jsem byl ministrem dopravy, zastavil jsem předraženou výstavbu, chtěl jsem slevy a reklamace za špatnou práci mimo jiné po firmě Skanska řízené nastupujícím ministrem. A abych toho dosáhl, musel jsem například umístit cedule na dálnice, kde Skanska odmítala reklamace provést. Je šílené, že si ministr nyní bude za stát přebírat stavby, které sám stavěl. Vzpomeňte si jen na problém D47 s Eurovií.
Jaký je váš názor na EU? Nepřipadá vám, že jsme se z jednoho područí dostali do jiného?
Babišova, Sobotkova, Kalouskova i Zemanova slova o přijetí eura dříve či později jsou velmi depresivní. Tato vůči EU nekritická, proevropská národní fronta hazarduje se stovkami miliard korun, které při přijetí eura bude muset Česká národní banka zaplatit EU za nezodpovědné ekonomiky jižních států, jako je Řecko nebo Španělsko. Pokud nedojde k zásadní reformě EU, bude to veliký průšvih.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Tomáš A. Nový