„Podle statistik zemí OECD, nejvyspělejších zemí světa, jsme už měli s pětatřiceti lety placení důchodového pojištění jednu z nejdelších lhůt pro odchod do důchodu na světě,“ předesílá v dnešním komentáři bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „V jiných zemích např. u našich sousedů v Rakousku a Slovensku, je to patnáct let,“ dodal.
Připomíná, že Fialova vláda slíbila, že zkrátí dobu pojištění nutnou pro přiznání důchodu. „Nyní tuto dobu u předčasných důchodů prodloužila na 40 let. Čili nejen, že jdeme proti světovým trendům, ale kabinet jde i proti vlastnímu programovému prohlášení. Od jednoho extrému k druhému,“ podotýká a vzpomíná dál. „Ještě minulý rok ministr Jurečka a jeho ministerstvo radilo lidem, jak co nejlépe odejít do předčasného důchodu. Nyní jde o druhý extrém, že to zpřísní? Lidé, když pracují v manuálních profesích? Představte si řidiče za volantem, který má za celá léta práce zhuntovaná záda! Vláda dělá naprosto asociální kroky. Pak se nemůže divit, že v průzkumech veřejného mínění krok za krokem podpora klesá,“ dodal s otázkou: „A co lidé, kteří mají po třiceti nebo pětatřiceti letech práce zhuntovaná těla a musí si požádat o předčasný důchod? Znemožní jim to!“
Situaci zhoršuje i přístup zaměstnavatelů a firem, kteří lidi ve vyšším věku v podstatě nepotřebují. „Lidi nad pětapadesát v podstatě nechtějí. Nejde jen o stavební firmy, práci v lese nebo v dolech, kde musí být člověk opravdu fit,“ podotkl. Kabinet podle Roučka nemá přehled o tom, jak lidé skutečně žijí, ani o stavu na trhu práce.
Rouček: Prorůstovou politiku nevidíme
Ze strany Sociálních demokratů zaznívá kritika důchodové reformy en bloc. Podle předsedy Michala Šmardy nás „vrhá do nejistoty kdy a jestli se lidé dožijí důchodu.“ S tím souhlasí i doktor Rouček. „Naprosto správné. Oprávněná kritika. Otázkou je, co na způsob schvalování případně řekne ještě Ústavní soud. Zatím se jedná o snížení valorizace a zpřísnění možnosti jít do předčasného důchodu,“ konstatoval.
O celkové důchodové reformě se v podstatě zatím jen mluví. „Jsou vypouštěny nejrůznější balónky, které vycházejí z nejrůznějších penzijních fondů, bank a finančních institucí do tzv. třetího pilíře. Všude ve vyspělé Evropě je základem průběžný systém. Rakousko na důchody vydává v poměru k HDP mnohem více než my. Neplatí, že někdy za třicet nebo čtyřicet let by byl náš důchodový systém neufinancovatelný. Jde jen o to, jak do něj přinést více peněz. S tím souvisí neschopnost vlády navrhnout prorůstovou politiku tak, aby naše hospodářství rostlo. Když roste hospodářství, vybere se víc na daních a nejrůznějších odvodech. Pak je více peněz na sociální, zdravotní a důchodovou politiku. Nějakou prorůstovou politiku, jak nakopnout ekonomiku, aby do budoucna byla konkurenceschopná, nevidíme,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá