Vláda: Nejsou peníze na důchody. Tak proč Rakousko dává víc, ptá se Rouček

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.07.2023 21:50 | Rozhovor

EVROPAN LIBOR ROUČEK „A co lidé, kteří mají po třiceti nebo pětatřiceti letech práce zhuntovaná těla a musí si požádat o předčasný důchod? Znemožní jim to!“ Někdejší redaktor Hlasu Ameriky, mluvčí české vlády a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (SOCDEM) si vzal tentokrát na paškál změny v důchodovém systému. Lidé totiž často nemají naspořeno více než na jeden nebo dva měsíce dopředu. „Nemá smysl vytvářen montážní prostory, ale inteligentní systém investičních pobídek tak, aby k nám šly nejvyspělejší technologie, co budou za deset a patnáct let hýbat ekonomikou. U nás se nic neděje,“ konstatoval.

Vláda: Nejsou peníze na důchody. Tak proč Rakousko dává víc, ptá se Rouček
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

„Podle statistik zemí OECD, nejvyspělejších zemí světa, jsme už měli s pětatřiceti lety placení důchodového pojištění jednu z nejdelších lhůt pro odchod do důchodu na světě,“ předesílá v dnešním komentáři bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „V jiných zemích např. u našich sousedů v Rakousku a Slovensku, je to patnáct let,“ dodal.

Připomíná, že Fialova vláda slíbila, že zkrátí dobu pojištění nutnou pro přiznání důchodu. „Nyní tuto dobu u předčasných důchodů prodloužila na 40 let. Čili nejen, že jdeme proti světovým trendům, ale kabinet jde i proti vlastnímu programovému prohlášení. Od jednoho extrému k druhému,“ podotýká a vzpomíná dál. „Ještě minulý rok ministr Jurečka a jeho ministerstvo radilo lidem, jak co nejlépe odejít do předčasného důchodu. Nyní jde o druhý extrém, že to zpřísní? Lidé, když pracují v manuálních profesích? Představte si řidiče za volantem, který má za celá léta práce zhuntovaná záda! Vláda dělá naprosto asociální kroky. Pak se nemůže divit, že v průzkumech veřejného mínění krok za krokem podpora klesá,“ dodal s otázkou: „A co lidé, kteří mají po třiceti nebo pětatřiceti letech práce zhuntovaná těla a musí si požádat o předčasný důchod? Znemožní jim to!“

Situaci zhoršuje i přístup zaměstnavatelů a firem, kteří lidi ve vyšším věku v podstatě nepotřebují. „Lidi nad pětapadesát v podstatě nechtějí. Nejde jen o stavební firmy, práci v lese nebo v dolech, kde musí být člověk opravdu fit,“ podotkl. Kabinet podle Roučka nemá přehled o tom, jak lidé skutečně žijí, ani o stavu na trhu práce.

Rouček: Prorůstovou politiku nevidíme

Ze strany Sociálních demokratů zaznívá kritika důchodové reformy en bloc. Podle předsedy Michala Šmardy nás „vrhá do nejistoty kdy a jestli se lidé dožijí důchodu.“ S tím souhlasí i doktor Rouček. „Naprosto správné. Oprávněná kritika. Otázkou je, co na způsob schvalování případně řekne ještě Ústavní soud. Zatím se jedná o snížení valorizace a zpřísnění možnosti jít do předčasného důchodu,“ konstatoval.

O celkové důchodové reformě se v podstatě zatím jen mluví. „Jsou vypouštěny nejrůznější balónky, které vycházejí z nejrůznějších penzijních fondů, bank a finančních institucí do tzv. třetího pilíře. Všude ve vyspělé Evropě je základem průběžný systém. Rakousko na důchody vydává v poměru k HDP mnohem více než my. Neplatí, že někdy za třicet nebo čtyřicet let by byl náš důchodový systém neufinancovatelný. Jde jen o to, jak do něj přinést více peněz. S tím souvisí neschopnost vlády navrhnout prorůstovou politiku tak, aby naše hospodářství rostlo. Když roste hospodářství, vybere se víc na daních a nejrůznějších odvodech. Pak je více peněz na sociální, zdravotní a důchodovou politiku. Nějakou prorůstovou politiku, jak nakopnout ekonomiku, aby do budoucna byla konkurenceschopná, nevidíme,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tak jsem dočetl až ke konstatování, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepejsek52 , 30.07.2023 8:22:35
"Je pravda, že většina má své vlastní bydlení. Také je pravda, že většina své vlastní bydlení nemá."Dál již to nešlo, jen jsem se zhrozil, kdo vše seš může dostat k moci A roučku klid, ty sedřenej nebudeš nikdy

|  9 |  0

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…