Vojenský analytik: Stále se mluví o tom, jak Rusko a Čína ovlivňují Čechy. Tak se podívejte, odkud se ve skutečnosti přebírá 80 procent zpráv

09.07.2020 17:46 | Zprávy

ROZHOVOR Hongkong už Číně nechali. Není do čeho zasahovat, protože Čína se prostě rozhodla, že Hongkong je na jejím území. Tak komentuje vojenský analytik Jaroslav Štefec aktuální zahraniční situaci. Dohoda Velké Británie, že zůstane v čínském městě zachována demokracie až do roku 2047, podle něj naivní nebyla, ale tehdejší Čína byla slabší. „Budou si tam dělat, co budou chtít, nikdo jim v tom nezabrání a jakékoliv pokusy o rozpoutávání interních problémů povedou k většímu a většímu počtu obětí,“ řekl pro ParlamentníListy.cz, v němž komentoval i vztahy se Spojenými státy. Upozornil také, že tamní hnutí Black lives matter může znamenat občanskou válku mezi východem a západem Spojených států.

Vojenský analytik: Stále se mluví o tom, jak Rusko a Čína ovlivňují Čechy. Tak se podívejte, odkud se ve skutečnosti přebírá 80 procent zpráv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Za jak závažné považujete současné problémy Spojených států ve vztahu s Čínou? Jak nebezpečné jsou spory mezi nimi?

Na rovinu nepovažuji je za zásadně nebezpečné. Zatím to jsou skutečně pouze tanečky, které mají určitým způsobem modulovat politické a především ekonomické vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. A také určitým způsobem vyvíjet tlak na státy, které s Čínou spolupracují ať už po stránce politické, po stránce vojenské anebo po stránce ekonomické.

S průběhem pandemie koronaviru sílila kritika Ameriky v čínských a ruských médiích. Dokáže čínská a ruská propaganda z těchto problémů profitovat?

Samozřejmě. Profituje z nich v tom smyslu, že cokoliv se děje mému protivníkovi a oslabuje ho, je pro mě jen dobře. To je logika mezinárodních vztahů, které platí vždy a všude, a měla by se jí držet mimo jiné i Česká republika, která vypadá, že jejímu politickému vedení jsou tyto základní zásady mezinárodních vztahů naprosto ukradené. Ano, samozřejmě využívají toho stejně tak, jako využívají média ve Spojených státech jakýchkoliv problémů Číny anebo Ruska, ať už tedy skutečných nebo domnělých.

Zmínil jste, že česká politická reprezentace se tváří, že jí jsou tyto mezinárodní záležitosti ukradené. Proč to tak vypadá a proč by to tak nemělo být?

Čínská politická reprezentace vládne zemi, která má jeden a půl miliardy obyvatel. Má obrovskou ekonomiku, která stojí na velmi solidních základech a samozřejmě hodně orientovanou na vývoz. Ale na druhou stranu ekonomiku schopnou v případě, že vývoz bude nějakým způsobem zásadně omezen, reagovat tak, že nedojde ke zhroucení státu, nedojde k zásadnímu ohrožení základních programů, ať už sociálních nebo zdravotních, bezpečnostních, vojenských, obranných a tak dále.

Na rozdíl od Spojených států, které jsou skutečně zásadním způsobem orientované na provázanost mezinárodních vztahů, a které moderují skutečně jakousi svoji vazbovou dominanci ve světě prostřednictvím zajímavých nástrojů, o kterých bych za normálních okolností, kdyby se nejednalo o spojence, hovořil jako o metodách hybridní války.

Spojené státy využívají těchto metod k tomu, aby modulovaly svoje vazby na ostatní státy, které bohatě využívají. Čína se samozřejmě o něco podobného pokouší také, viz její koncept nové Hedvábné stezky, ale zatím se jí to moc nedaří, protože právě kvůli působení Spojených států v této oblasti došlo k útlumu procesu, který Čína rozjela. Takže Čína není tak příliš vázána na velmi úzké vazby a interní kontrolu zemí, které má v rámci svého dominia, a snaží se spíše se zeměmi vycházet na úrovni politické a ekonomické než na úrovni tajných smluv, přímého působení propagandy, čínských filmů, čínských médií tak, jak je tomu konkrétně u nás.

Stále se mluví o tom, jak Rusko a Čína ovlivňuji lidi v České republice, ale když se podíváte, tak 80 procent zpráv, které vidíte, jsou zprávy, které jsou přebírány ze Spojených států, Británie, Německa, ale z Číny a z Ruska je zpráv minimum. To znamená, že působení u nás je rozhodně podstatně menší z této strany než působení právě ze strany západních partnerů. A to je vlastně způsob, jak velcí západní partneři ovlivňují politiku a ekonomiku menších zemí, jako je Česká republika. A proč je třeba nesmysl hovořit o tom, že zásadním způsobem u nás něco ovlivňuje Rusko nebo Čína, protože ten vliv je podstatně menší a je velmi významně omezen právě na základě toho, že zprávy nejsou přebírány, informace nejsou používány a podobně – ačkoliv mohou být skutečně pozitivní a přínosné pro Českou republiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…