Sněmovna schválila také zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Je to dobré pro lidi? A zapláče Andrej Babiš? A čekáte, že se biosložka zase vrátí, až přijdou lepší ekonomické časy?
Pokud se tím sníží cena pohonných hmot, a pokud se tím ušetří motory automobilů a podobně, tak to dobré zřejmě bude. Andrej Babiš vzhledem k rozsahu svého portfolia zapláče možná částečně, nicméně on, respektive Agrofert, si cestu určitě najde.
Slovenský expremiér Robert Fico a jeho někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák jsou na Slovensku obviněni z několika trestných činů, mj. ze zločinného spolčení. Fico nyní píše dopisy např. předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a uvádí v nich, že je obětí honu s cílem politické likvidace. Věříte mu to, nebo působí směšně?
Nedokážu úplně posoudit, protože jsem o celé kauze zaznamenal informace pouze letmo. Nečetl jsem a neslyšel argumenty pro ani proti. Mám dojem, že hon na Fica tady byl a je už delší dobu. Ale dopisy do politbyra EU nic moc, myslím, nevyřeší.
Nastupující šéf ÚSTR Ladislav Kudrna je obviněn z plagiátorství. Nařčení odmítá jako účelové. Někteří historici v čele s Petrem Blažkem nařčení také odsoudili. Nebyla by to první a zřejmě ani poslední kauza takového druhu. Jak se na tuto a podobné kauzy díváte?
V případě lidí, kteří nastupují na exponované funkce, navíc tady se silně odborným historicko-vědeckým zaměřením, by měla být případná nařčení, za kterými tedy stojí i nějaké důkazy a nejsou ničím nepodložená, vyvrácena. Pak může být dokázáno, že se jedná o účelovost. Je třeba vždy situaci řešit s rozmyslem a na základě důkazů, nikoliv odsuzovat – nebo naopak zprošťovat mžikem oka. Jinak sám coby absolvent vysoké školy plagiátorství chápu jako vrchol amatérismu a hlouposti jeho aktérů.
Miliardář Elon Musk koupil za astronomickou sumu 1 bilion korun sociální síť Twitter. Okamžitě se začalo spekulovat, zda se pod jeho vedením skutečně síť promění v baštu svobody slova. Sledujete tento vývoj s nadějí?
Rád bych. A z mnohých vyjádření Elona Muska se zdá, že tento miliardář má ke svobodě slova a jednotlivce silný vztah. Nicméně jak mnohdy opakuju: Ne podle slov, ale podle činů poznáte je. Takže uvidíme. Obávám se, že kdyby Elon Musk nebyl součástí soukolí a nebyl na „správné“ straně, tak by mu třeba koupě Twittru ani nebyla dovolena. Ale třeba se pletu a alespoň Twitter bude mezi hlavními sociálními sítěmi trochu svobodnějším a méně cenzorským.
Vrátí se podle vás na síť americký exprezident Donald Trump? Mluvčí Islámského emirátu Afghánistán na něm je…
Těžko říci. Donald Trump byl evidentně koordinovaně vymazán z veřejného prostoru a sociálních sítí jako exemplární případ a doklad toho, že když si nemůže být svobodou jistý ani údajně nejmocnější muž světa, pak vy jste už dávno tak nějak mezi půlkami… Jak zmiňujete, je zajímavé, že dříve sociální sítě neměly problém třeba s propagandou předních představitelů Islámského státu, ale s Trumpem, s kritiky kovidismu nebo skeptiky vůči nekritickému oslavování Ukrajiny už je to jinak… A dvojí natolik různé metry jsou vždycky špatně.
Informoval jste mě o situaci, v níž jste se ocitl kvůli svému komentáři v této rubrice před 14 dny a na kterou chcete reagovat. Týká se slovního výpadu vůči bývalému členovi Rady ČT, Zdeňku Šarapatkovi. Vysvětlíte čtenářům, oč jde?
Na základě jednoho z našich předchozích zúčtování mě kontaktoval právník Zdeňka Šarapatky s předžalobní upomínkou, podle které svými urážlivými výroky neoprávněně zasahuji do Šarapatkových práv na ochranu osobností a že mimo jiné žádá omluvu v následujícím znění, kterou mám zveřejnit na PL. A protože jsem slušný člověk, tak v nejbližším možném termínu tak činím. Tedy: „V článku s názvem ‚Otvory zhrzeného Šarapatky. Vyoralovi připomněl jednu zpívající plačku‘ uveřejněném na internetovém portálu www.parlamentnilisty.cz dne 15. 4. 2022, jsem mimo jiné konstatoval, že PaeDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D., je ‚do sebe zahleděný sociopat‘, a to aniž by takové tvrzení mělo relevantní základ v klinicky zjištěné diagnóze. Za tyto své dehonestující výroky se PaedDr. Zdeňku Šarapatkovi, Ph.D., omlouvám.“
Co se týká relevantního základu v klinicky zjištěné diagnóze, je myslím všem čtenářům jasné, že nejsem lékař, a tudíž má vyjádření – stejně jako vyjádření mnohých jiných komentátorů včetně třeba výše zmíněného Šarapatky – jsou příměrem, nadsázkou či komentátorským subjektivním popisem reality, nikoliv lékařskou diagnostikou a odborným stanoviskem. Asi jako když někdo o někom v rámci nějaké peripetie prohlásí, že je psychopat, blázen nebo idiot. Ostatně měl bych na Šarapatku takový dotaz. Jak by diagnostikoval člověka, který po smrti předsedy senátu Jaroslava Kubery sdílí 20. 1. 2020 na sociální síti fotku Kubery s prezidentem Zemanem s popiskem „Smrt je popleta: dobří odcházejí…“?
Nebo nedávno třeba fotku, na níž je prezident, nebo někdo, kdo ho má zřejmě připomínat, ve žlutém člunu s textem: „Moc bych poprosil ty šikovné ukrajinské dělostřelce…“? Autorem těchto a mnohých dalších ostrých výroků na adresu většinou té „neuvědomělé“ části společnosti je totiž sám PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D., někdejší člen rady ČT. Nejsem psychiatr, a tudíž se omlouvám, že jsem diagnózu neurčil adekvátně. Ale čtenáři si jistě obrázek udělají a určí si ji třeba sami pro sebe.
Navíc stojím za tím – a tuším, že se jedná i o relevantní právnický precedens, že osoby veřejně činné musí akceptovat větší míru veřejné kritiky než jiní občané – a to jak z titulu jejich funkce, tak z důvodu veřejné diskuse a svobodného utváření názorů. A veřejně činnou osobou Šarapatka nepochybně je – navíc ještě nedávno byl v Radě ČT.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs