Vývoj EU od Lisabonu vede do pekla, varuje PL profesor Hanuš z Masarykovy univerzity. A zásadně mluví o BIS a Klausovi mladším

29.01.2019 4:42 | Zprávy

ROZHOVOR Národní zájmy nepovažuje profesor Jiří Hanuš z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy Univerzity za sprosté slovo. Je přesvědčen, že v zájmu České republiky je, aby v květnových volbách do Evropského parlamentu uspěly reformní strany, které říkají, že „více Evropy“ není žádný politický program, ale výraz politické beznaděje. Předseda správní rady brněnského Centra pro studium demokracie a kultury a jeden z představitelů think-tanku Pravý břeh míní, že jedinou smysluplnou alternativou k hnutí ANO bude ODS a po příštích volbách bude vládu sestavovat její předseda Petr Fiala.

Vývoj EU od Lisabonu vede do pekla, varuje PL profesor Hanuš z Masarykovy univerzity. A zásadně mluví o BIS a Klausovi mladším
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jiří Hanuš v Institutu Václava Klause

Když se na začátku roku, v němž si připomeneme třicáté výročí od změny poměrů v naší zemi, rozhlédnete po domácí politické scéně, neudivuje vás, že levice, kterou jste vždy tvrdě kritizoval, je úplně v troskách a pravice, jež odpovídá vašim dlouhodobým politickým postojům, s výjimkou ODS také? Ztratilo tedy pro voliče dělení na levici a na pravici význam?

Neztratilo, musím to znovu a dokola opakovat. Za prvé vám dám přirovnání: člověk je všežravec a potřebuje ke svému životu bílkoviny. Ano, může se rozhodnout, a to z různých důvodů, že bude vegetariánem. To ale neznamená, že tím změní svou „všežravou“ podstatu nebo že přestane na světě existovat vídeňský řízek nebo svíčková na smetaně. Jistě, ideové stranictví není dáno biologicky, ale kulturně. Odpovídá ale přibližně tradici evropského politického vývoje za posledních dvě stě let a vytváří náš politický systém. Je také včleněno do našeho způsobu uvažování, do naší „mentality“, což je podstatné. Říkám tomu politická antropologie. Můžeme si chvíli myslet, že nepotřebujeme bílkoviny nebo že neexistuje řízek – jako na chvíli můžeme propadnout iluzi, že ideové stranictví je passé nebo že neexistuje.

Druhý příklad je konkrétní. Naše politická scéna se v podstatě rozvrstvila opět ideově politicky: napravo ODS, nalevo ANO se socialisty a komunisty, plus minus ve středu Piráti. To nestačí jako důkaz, že se ideové stranictví proklubalo na svět přes všechny ty řeči o jeho vymizení ze scény?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

4:44 Lenka Procházková: Můj 17. listopad. Naše děti tu vykradenou zemi postaví na nohy, pokud nepřijde válka

„Čím víc se události ‚Velkého Listopadu‘ v čase vzdalují, tím víc mi připadá, že šlo o divadelní pře…