Tragické úmrtí českých vojáků rozvířilo debatu o situaci v Afghánistánu. Nově například komentář Václava Klause mladšího. V této zemi jsou už od roku 2002 let vojáci NATO, nejvíce Američané. Po útoku na newyorská dvojčata bylo pochopitelné, že Američané vpadli do této země, kde se ukrýval terorista Usáma bin Ládin. Ale roky plynou a zdá se, že bezpečnostní situace se nelepší, Tálibán poražen není... Co s tím?
Jsme tam už od roku 2002, předcházela tomu velice úspěšná vzdušná operace Spojených států, která rozmetala všechny výcvikové tábory al-Káidy, které byly v této zemi. Je potřeba říci, že podle odhadů jimi prošlo asi osmdesát tisíc islamistů. Což není vůbec malý počet. Bin Ládin byl na území Afghánistánu nějakou dobu a Muhammad Umar – tehdejší šéf Tálibánu – se s ním dlouho nechtěl sejít. Až teprve po nějaké době spolu začali udržovat vztahy. Takže to mezi Tálibánem a al-Káidou nebyla láska na první pohled. Další věc je, že jsme v Afghánistánu již téměř třikrát tak dlouhou dobu, jakou trvala druhá světová válka. Pro Spojené státy je to dvakrát tak dlouho, co byli vtaženi do konfliktu ve Vietnamu. Bohužel Tálibán je silnější než kdy předtím. Jedna věc je celkem zřejmá – když se jednotkám Severoatlantické aliance – které vedly Spojené státy a ony samotné měly na území Afghánistánu sto tisíc vojáků – nepodařilo Tálibán porazit ani přivést k jednacímu stolu, nevím, jakým způsobem toho budeme schopni docílit teď, když je tam celkově asi šestnáct tisíc vojáků NATO, z čehož je 12 tisíc Američanů. Nutno ale připomenout, že Václav Klaus mladší má ve svém článku faktické chyby, když píše, že tam nejsou Turci. Ti se účastní poměrně značným příspěvkem svého kontingentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban