Zahradil: Nedospělý Sobotka. Babiš se mrská jak žížala. Ministr Petříček se svými názory patří spíše...

08.05.2019 19:45 | Zprávy

ROZHOVOR Změní se EU po volbách do Evropského parlamentu? Co by naší zemi hrozilo po vystoupení z EU? Nejen na to jsme se ptali Jana Zahradila, lídra kandidátky ODS do europarlamentu a celoevropského lídra konzervativců. Došlo i na otázku možného vydírání premiéra Babiše ze strany Bruselu. Zahradil okomentoval i účast expreméra Sobotky na nedávných demonstracích.

Zahradil: Nedospělý Sobotka. Babiš se mrská jak žížala. Ministr Petříček se svými názory patří spíše...
Foto: Radim Panenka
Popisek: Europoslanec ODS Jan Zahradil kandiduje na šéfa Evropské komise

Vyhrajete s ODS volby do Evropského parlamentu?

Myslím, že můžeme vyhrát. Pochopitelně je to sázka do loterie, ale je to velice otevřené. Při očekávaně relativně nízké volební účasti a při očekávané solidní disciplinovanosti voličů ODS můžeme vyhrát.

Mohla by vám ve volbách pomoci i nálada, která vychází z domácí politické situace? Čím dál častěji totiž politologové tvrdí, že volební potenciál hnutí ANO už dosáhl vrcholu a lze očekávat pokles…

Nevím, zda to úplně přesně platí. Co ale určitě platí, že pan Babiš se opravdu posunul vlevo, programově a tím pádem i voličsky. Levicově orientovaní voliči mají celkově o volby do Evropského parlamentu menší zájem. Pokud jde o evropské volby, pan Babiš má podle mě už v tuhle chvíli oprávněné obavy z výsledku. Slyšíme to z nejrůznějších vyjádření, když Dita Charanzová mluví o čtyřech nebo pěti mandátech jako o očekávaném výsledku, což je totéž, co mají dnes. Naznačuje to, že oni sami s oslnivým výsledkem nepočítají.

Třeba i proto došlo na slavnou kšiltovku…

Možná proto kšiltovka, možná proto Andrej Babiš vykradl náš program. Silné Česko, to ODS měla už v roce 2017, to pouze opsal. Všechny ty řeči o migrantech, o tom, jak bude hájit české zájmy, to je kopírování programu ODS.

Na nedávné tiskové konferenci jste mluvil o očekávaném rozložení sil v novém Evropském parlamentu, kdy socialisté a lidovci mohou ztratit většinu. Pokud by k tomu došlo a vaše frakce by měla výrazně víc, do jaké míry by to umožnilo výraznou změnu směru v EU i ve fungování samotné Evropské komise?

Musíme počítat s tím, že federalisté se tak lehce nevzdají. Budou se snažit uplácat nějakou „proevropskou“ koalici odleva doprava. Myslím, že signály jsou už docela jasné. My do toho ale budeme chtít promluvit a speciálně Evropskou lidovou stranu se budeme snažit tlačit do kouta, protože pokud svého přirozeného partnera má na pravici, tedy nás, a pokud místo toho zamíří doleva k zeleným nebo znovu k socialistům, bude to znamenat zradu jejich vlastních voličů a my jim to budeme důkladně připomínat.

Nakolik by se případná taková středo-levá koalice třeba i se zelenými mohla podepsat na vnímání EU jako takové v některých zemích, kde nálady vůči Bruselu už nejsou nejlepší? Nemohlo by to vyvolat další negativní nálady a třeba i referenda o vystoupení v dalších státech?

Jestli ti „velcí kluci“, tedy komise, parlament a některé velké státy, pojedou dál v zaběhaných kolejích a neuvědomí si, že není možné takto dál pokračovat, tak se se zlou potážou a budou sílit radikální nálady, které se můžou dostat mimo kontrolu. Už za dob šéfa komise Barrosa jsem jim říkal, že by měli zbrzdit, ubrat plyn a ohlédnout se za sebe. To se nestalo.

Teď když jsem byl v Maastrichtu na velké debatě, vedle mě stál socialista, vedle liberál a zelený a všichni říkali to samé. Pořád opakovali to své „více Evropy, více Evropy“. Doposud nechápou, že situace se změnila. Jediný, kdo je může donutit pochopit to, je volič.

Jak se stavíte k názorům, které čas od času zazní také u nás, že bychom měli usilovat buď rovnou o vystoupení nebo minimálně o konání referenda o setrvání v Evropské unii?

Hned zpočátku říkám, že my vystoupení z EU nepodporujeme, tím pádem nepodporujeme ani referendum o vystoupení. Teď není dobré si s tím příliš zahrávat. Vidíme, co se děje okolo brexitu. Poměrně detailní provázanost našich ekonomik, jak to ukazuje příklad Velké Británie, ta se nedá lehce rozvázat. Nelze to jen tak přeseknout jedním sekem, když se to budovalo několik desetiletí. 

V případě relativně malé země, jakou je Česká republika, by potíže byly ještě větší. Británie má strukturu zahraničního obchodu takovou, že zhruba 50 procent jejího vývozu míří do zemí EU a druhých 50 procent mimo. Stejně má velké problémy se z toho svazku vyvázat. Česká republika je  na tom jinak, my máme strukturu 85 procent do EU a 15 procent mimo EU, takže by to bylo daleko bolestivější. Zejména ekonomicky by nás vystoupení z EU opravdu zasáhlo. 

Někdo, kdo spekuluje s czexitem, nemůže zaručit, že by EU s námi byla ochotna uzavřít smlouvu o volném obchodu nebo zařadit nás do Evropské zóny volného obchodu, žádná taková záruka zde není. Mohli bychom na vystoupení opravdu ekonomicky doplatit – a nepodporujeme to.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…