Polsku a Maďarsku Rusko přestalo dodávat plyn. Co by se se stalo, kdyby ho vypnulo i nám? Jak by to vypadalo?
Pokud vím, tak Rusko přestalo dodávat plyn Polsku a Bulharsku, protože neuhradili dodávky dle požadavku Ruska. Co se týká Maďarska, tak ti přistoupili na podmínky plateb a plyn nepřetržitě dostávají. Maďarsko má uzavřen dlouhodobý kontrakt na dodávku zemního plynu s ruským Gazpromem, stejně jako například Německo. Česká republika takový kontrakt nemá a nakupuje ruský plyn z Německa. Pochopitelně za násobky ceny než například Němci nebo Maďaři.
Za ruský plyn náhradu v této chvíli nemáme. Spotřeba plynu u nás je téměř ze sta procent závislá na ruském plynu. Zastavení dodávek zemního plynu by znamenalo ukončení činnosti mnoha firem, některé by skončily svoji činnost definitivně. Nedefinovatelný dopad například na chemický průmysl, potravinářství, zemědělství, sklářský, gastronomii, pohonné hmoty, automobilky a řadu dalších. S tím souvisí vysoká nezaměstnanost. Značná část občanů – domácností bude bez tepla, teplé vody, vaření. Inflace 30 i více %, občanské nepokoje. Dokonce ekonomicky silné Německo prohlásilo, že se bez ruského plynu neobejde. V případě, že by takovýto stav nastal, vedlo by to k významnému propadu německého hospodářství.
Jak dlouho bychom se udrželi v zimních měsících?
Vláda Petra Fialy nepředložila veřejnosti, jak by tuto situaci řešila. Proklamace, že nám pomůže Brusel, je nereálná. Jak vidíme v posledním období, tak jednotlivé státy EU již řeší energetickou bezpečnost pro své občany samostatně. Maďarsko, Rakousko, Německo atd.
Jaké máme alternativy. Odkud máme brát plyn jinde?
Plyn bez ruských dodávek bude nedostatkové zboží. Tudíž bude drahý a nebude v množství, které potřebujeme, což je přes 8 mld. m3/ročně. Navíc, dodávky ruského plynu přes potrubní systémy, které jsou napojeny na ložiska, skýtají jedinečné a nejlevnější dodávky zemního plynu a na tuto infrastrukturu je Česká republika napojena. Pokud vezmeme v úvahu LNG (zkapalněný zemní plyn) již tato úprava a transport tankery enormně zvyšuje jeho cenu. Jeho použití dramaticky zhoršuje životní prostředí. I v takovém případě ho bude nedostatek, a tudíž jeho cena ještě vzroste. Bude to luxusní zboží… Jak jsem již mnohokráte sdělila.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban