Jsou pro Česko Velikonoce jen volné dny navíc, díky nimž si lidé zdvojnásobí víkend, nebo jste přesvědčen, že pro nezanedbatelnou část populace jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem nebo alespoň obdobím dodržování tradičních lidových zvyků a obyčejů?
Myslím, že křesťanská tradice nepřevažuje – jsme ateistickou zemí. Já alespoň kolem sebe nemám nikoho, kdo by slavil křesťanské Velikonoce. Naopak lidové zvyky, které se k tomuto období vážou, nemizí. Velikonoce v sobě nesou pozoruhodný odraz židovských, křesťanských i pohanských svátků.
Našel byste něco z křesťanského obsahu, co by bylo dobré o Velikonocích připomínat i pro současnost?
Nejaktuálnější k dnešku se mi zdá starozákonní, tedy židovský význam Velikonoc: Utlačovaný národ utíká z egyptského zajetí. Je to vítězství malého nad velkým, slabého nad silným. Tedy symbolika, která nevyžaduje žádnou specifickou víru. Naopak co se týče ukřižování Krista a zejména jeho zmrtvýchvstání, k tomu potřebujete notnou dávku křesťanské víry. I když, samozřejmě, i to lze vnímat symbolicky jako zrod něčeho vyššího skrze zánik toho původního. A není to nepodobné pohanským svátkům jara, kdy vlastně slavíme, že příroda, která předtím zemřela, se nyní znovu rodí.
V jaké společenské náladě se naše země v tomto čase nachází? Lze mluvit o depresi a beznaději?
Na chvíli mne přepadla beznaděj, to když padlo mnohaleté tabu a ruští představitelé začali připouštět použití jaderných zbraní. Tím jsme se přiblížili možnému zániku civilizace.
Nyní ale kolem sebe beznaděj ani depresi necítím. Možná spíš zlost – tu v sobě nepochybně máme. Protože ať se žilo jakkoliv, byl mír a věřili jsme, že i naše děti před sebou mají život v míru. Zhroutila se celá řada dosavadních jistot, vedle představy věčného míru také dogma trvalého růstu. Mysleli jsme si, že můžeme být každý rok bohatší. Jenomže to nedávalo smysl ani předtím – naše planeta prostě nezvládne neudržitelný růst. Takže já osobně čekal, že něco se stát musí. Ovšem co to bude, to jsem si představit nedokázal – skutečnost nás vždy překvapí.
Současná situace ale přinesla i pozitiva, protože v mnohých probudila solidaritu a schopnost pomáhat druhým. A tím jsme vlastně zbohatli. Protože každý, i ten nejchudší, když pomůže úměrně svým možnostem, se tou pomocí stává uvnitř bohatým.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník