Že by se nedal zajistit v Nigérii program pro Fialu? Ale dal. Řekněte pravdu. Cyril Svoboda má jasno

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

12.11.2023 0:01 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Já nechci být v historii v seznamu států, které vystupovaly z globální organizace, protože bych se dostal na seznam zemí, s jejichž politikou jsem nesouhlasil,“ sdělil ohledně návrhu ministryně obrany Jany Černochové bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. O situaci v zahraničí hovořil pro ParlamentníListy.cz i o mnoha jejích aspektech.

Že by se nedal zajistit v Nigérii program pro Fialu? Ale dal. Řekněte pravdu. Cyril Svoboda má jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Co si myslíte o tom, jak současná ministryně obrany mluvila – řekla, že bychom z ní měli vystoupit - o Organizaci spojených národů (OSN)?

OSN je jediné fórum na světě, na kterém mluví všechny státy světa. Nemá alternativu. Nic jiného k tomu není. Je to jediné místo na světě, kde reálně slyšíme, co říká celý svět. Navíc je to jediné místo na světě, kde by se mohli potkat i ti, kteří by se jinak nepotkali. Není alternativa. Jestliže se nám nelíbí nějaké rozhodnutí na Valném shromáždění OSN, není to vina valného shromáždění, ale je to o tom, že bychom měli vnímat svět takový, jaký je, i když se nám to nelíbí. Odchod z OSN by byl hrubou chybou. Zbavili bychom se možnosti říci, co chceme, a být účastníky debaty všech a mít reálnou představu o tom, jaký je svět.

Nicméně vedle zástupců demokratických režimů tam zasedají i ti z totalitních států...

To není chyba OSN. Takový je svět. Je to stejné, jako bychom řekli, že zrušíme schůzi nějakého spolku, protože tam také chodí hrozní opilci. Buď ten spolek má smysl nebo ne. Když tam mluví někdo „jiný“, tak ho neposloucháme. To se nedá nic dělat. K různým spolkům nicméně máme alternativu, ale k Valnému shromáždění OSN ne.



A teď historicky. Z OSN vystoupit lze. Když slyším názory, že ne, tak se divím, protože to není kriminál. Lze to. A v dějinách z podobné organizace, tedy Ligy národů, v roce 1933 vystoupily Německo, Japonsko, později Itálie a v roce 1939 byl vyloučen Sovětský svaz. Já nechci být v historii v seznamu států, které vystupovaly z globální organizace, protože bych se dostal na seznam zemí, s jejichž politikou jsem nesouhlasil. Nechci být na seznamu zemí tohoto typu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…