Hyperprůser, hřímal Andrej Babiš a zmínil Topolánka. Jde o miliardy, víme více

18.03.2014 6:46 | Zprávy

Je Česká exportní banka hyperprůser, jak prohlásil ministr financí Andrej Babiš? Nový ministr financí už dal několikrát jasně najevo, že je překvapen a zděšen, jak „ten systém funguje“. Šéf hnutí ANO kritizoval Českou exportní banku, že „za předcházejícího managementu, který tam dosadil pan Topolánek, vzniklo 16 miliard nedobytných úvěrů, které mohou jít na vrub státního rozpočtu“. A jak je to doopravdy?

Hyperprůser, hřímal Andrej Babiš a zmínil Topolánka. Jde o miliardy, víme více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podnikatelé dávají ministrovi za pravdu. „Kritika Andreje Babiše je oprávněná. Když bance chybí několik miliard korun, je vidět, že něco pořádně selhalo. Šestnáct miliard je v každém případě vysoký prodělek, není možné dělat, že se nic neděje. I když neznám detaily, je vidět, že došlo k velkému pochybení ve smyslu řízení rizik,“ potvrzuje ParlamentnímListům.cz i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, že na tak malou banku, jako je ČEB, je několikamiliardová částka skutečně vážný problém. Je podle něj otázka, jestli to byla chyba managementu, nebo špatná strategie banky.

Emocionální únorový projev Andreje Babiše, ve kterém ministr mluvil v Poslanecké sněmovně i o České exportní bance, najdete ZDE
Reakce Mirka Topolánka na něj je ZDE

Ale zástupce Asociace exportérů Jiří Grund upozorňuje: „Koncepce České exportní banky nevznikla jen v bance, ale vznikala ve spolupráci s vládou a ministerstvem financí. Pokud to chce pan Babiš změnit, já mu rozumím, některé věci mi nepřipadají optimální, může vyvolat jednání a pravidla změnit. Má všechny prostředky na to, aby situaci, a poměrně rychle, změnil.“

Selhali zástupci státu v dozorčí radě ČEB

Zástupce středních a malých podnikatelů souhlasí i s kritikou ministra financí, že selhal management, ale vinu dává i zástupcům státu v České exportní bance. Management podle něj nese odpovědnost v první řadě, ale je dosazován dozorčí radou a ta tedy také nese odpovědnost. „ Není to o tom, že dozorčí rada všechno automaticky akceptuje. Jestli selhal výběr zákazníků nebo tam byla nějaká cílená strategie zaměřená proti bance a ČEB byla nějakým způsobem vytunelována zahraničními partnery, to je k diskusi. Ale každopádně musel selhat státní dozor, jinými slovy dozorčí rada. Co tam ti lidi dělali?,“ kroutí nechápavě hlavou Havlíček. Lidé, kteří zastupují ve státních firmách zájmy státu, musí podle něj být lidé, kteří chápou, co je to kontroling. „Oni neřídí firmu, ale musí vyhodnocovat, co se ve firmě děje,“ prohlásil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

18:31 Bereme moc washingtonským elitám... Donald Trump složil slib a přišla politicky nekorektní smršť u mikrofonu

V roli prezidenta pronesl Donald Trump svůj první projev. Dal jasně najevo, že odteď bude navždy pla…