Čím se zabýval Ústřední výbor a co z toho jednání vyplynulo nejen pro KSČM, ale pro dění v této zemi?
Myslím, že nejdůležitějším závěrem, který z jednání vyplynul, je skutečnost, že KSČM je připravena programově i personálně k tomu, aby byla schopna řešit problémy české společnosti. Záleží samozřejmě na výsledku voleb, zda bude mít takovou autoritu, aby své cíle dokázala naplnit.
Jak to vypadá, jste tedy připraveni už aktivně vstoupit do politického dění, a to nejen jako opozice? V kuloárech se totiž povídá, že je pro vás postavení opoziční strany vlastně výhodné, protože můžete stále kritizovat, ale odpovědnost z toho pro vás nevyplývá žádná.
To je opravdu jen pomluva vůči KSČM, protože my se odpovědnosti nejen nezříkáme, ale přijímáme ji, a to jak na úrovni obcí, tak i na úrovni krajů. Dva roky jsme to prokazovali v Karlovarském a Moravskoslezském kraji, no a teď prokážeme v devíti krajích, kde jsme získali mandáty, že jsme na to programově i personálně připraveni. Ty řeči jsou typickým příkladem způsobu boje proti KSČM, kdy se využívá klasické mediální manipulace.
Sjezd ČSSD ponechal v platnosti takzvané „Bohumínské usnesení“, které zakazuje vládní spolupráci s komunisty. Přesto, že občané v krajských volbách vyslovili komunistické straně značnou důvěru. Nejste zklamán?
Ale vůbec ne. Lepší výzvu bych si totiž ani neuměl představit. Protože tímto krokem v podstatě sociální demokracie deklaruje, že by byla ochotná se spojit s pravicovými nebo středo-pravými stranami. A to přesto, že neoliberální koncepty v této zemi naprosto propadly.
KSČM je na to připravena reagovat tak, že předloží levicový program pro záchranu ekonomiky naší země.
V době, kdy probíhalo jednání Ústředního výboru komunistické strany, sešel se také sjezd Strany práv občanů – zemanovci. Vnímáte je na levém křídle jako konkurenci?
Jako konkurenci je nevnímám. Je to sdružení, které podporuje prezidenta republiky, a já předpokládám, že prezident nebude vstupovat do politiky jinak, než jako součást výkonné moci. Nikoli tedy jako součást soutěže politických stran.
V tomto ohledu bude muset Miloš Zeman plnit úkoly prezidenta a nebude proto moct ovlivňovat činnost SPOZu. Proto tuto stranu jako konkurenci skutečně nevnímám.
Po posledních průzkumech veřejného mínění o stranických preferencích se začalo povídat dokonce o tom, že v případě, kdyby měla KSČM dost vysoké vlastní preference, a navíc se do sněmovny dostaly nějaké menší strany, mohla uzavřít spojenectví s nimi a vyšachovat tak ze hry sociální demokraty. Zní vám to jako možná alternativa?
Začněme tím, že KSČM bude za všech okolností prosazovat vlastní levicový program. Nebude proto spolupracovat s žádnou stranou od středu doprava.
Zaznívaly dokonce názory, že kdyby se TOP 09 poněkud „upravila“…
To jako myslíte, že by Karel Schwarzenberg vyslal Miroslava Kalouska do zahraničí, aby neškodil jeho vlastní politické straně? Někam do zahraniční banky, aby tak jeho strana TOP 09 získala lepší hodnocení? Tak to slibuji, že na tom se opravdu, ale opravdu podílet nebudeme.
Jestliže bude chtít Karel Schwarzenberg opravdu vyobcovat Miroslava Kalouska z České republiky, tak to bude opravdu jediný jeho krok ve prospěch naší země, a nikoliv jen ve prospěch TOP 09.
A co například lidovci? KDU-ČSL je přece pověstná svou pružností…
KDU-ČSL jsem vždycky vnímal jako součást politického spektra České republiky. To, že nebyli schopni obhájit své pozice v Parlamentu, vnímám jako důsledek toho, že se připojili k pravicovému spektru, ač k němu, vzhledem ke svému sociálnímu programu, nepatří.
Záleží na nich, zda budou sociálně orientovaní, anebo se budou orientovat napravo, což je natrvalo vyřadí z politického spektra.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká