Karel Janeček, známý veřejnosti jako zakladatel Nadačního fondu proti korupci, avizoval svůj plán dosáhnout změny volebního systému do Poslanecké sněmovny už v červencovém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Vyžadovat jej mají samotní občané tak, aby se stal důležitým tématem voleb. Podle Janečkových představ by se republika pro sněmovní volby rozdělila na stejných 81 obvodů, jako v případě voleb senátních.
Občané by pak vybírali ze stranických kandidátek vždy dva poslance a jednomu by mohli udělit i negativní hlas, který by se odečítal od těch plusových. Poslanci by se v každém volebním obvodě stali držitelé dvou nejvyšších skóre. Kandidovat by mohli i nezávislí, pokud by sehnali podpisy alespoň pěti procent voličů v daném okrsku.
Volič už nechce silnou vládu
Politolog Rudolf Kučera nevidí v takovém návrhu příliš velký přínos pro českou politiku. Vychází prý totiž ze zahraničních zkušeností. "Různé příklady z Evropy dokládají, že změna volebního systému nevede k očekávaným výsledkům. Je to pravidlo, které se uplatňuje prakticky ve všech zemích, kde na změnu volebního systému přistoupili," konstatuje politolog pro ParlamentníListy.cz. Nové systémy pak v plné nahotě ukážou své nedostatky, což, jako například v Itálii, vede k návratu k systému původnímu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Ivánek