„Tyto volby potvrdily, že ODS zůstává nejsilnější pravicovou stranou, je to začátek cesty k úspěchům a k volebnímu vítězství," řekl předseda strany k výsledku senátních voleb. Občanští demokraté ale neuhájili jediného kandidáta v Praze, která bývala dříve jejich tradiční baštou. Sdílíte i přesto optimismus předsedy? Co podle vás znamená výsledek pro budoucnost strany?
Výsledky především komunálních voleb jsou určitě signálem, že ODS na naší politické scéně nekončí, což by si jistě mnozí přáli. Naopak se ukazuje, že pro část společnosti je politika ODS přes všechny chyby v minulosti stále nejpřijatelnější variantou přístupu k řízení státu na všech úrovních, především proto, že poskytuje aktivním lidem nejvíce svobody pro jejich rozhodování. Je jen otázkou času, kdy si to uvědomí také ti, již uvěřili slibům a politickým projektům, které buď uskutečnit nelze, nebo je lze uskutečnit omezením svobody jedince. Ty signály již lze vnímat. Věřím proto spolu s naším předsedou, že ODS ještě zdaleka neřekla v politice poslední slovo, budeme-li všichni tvrdě pracovat a více než dosud naslouchat problémům našich potenciálních voličů.
Vy sama jste do třetice obhajovala mandát v Přezleticích, kde ale volby s jasnou převahou, téměř 50 procent hlasů, vyhrálo občanské sdružení Přezleťáci. Byl pro vás výsledek velkým zklamáním?
Nikdo není spokojen s prohrou. Já nejsem v politice žádným nováčkem a dobře vím, že každý, kdo jde do voleb, musí být připraven i na prohru. Samozřejmě, že mě výsledek voleb v Přezleticích nepotěšil.
Jak byste nyní hodnotila jednání o budoucí koalici? A je ODS ochotna v obci vítězné hnutí podpořit nebo vidíte vaše místo spíše v opozici?
Žádné jednání o koalici v Přezleticích neprobíhají a vzhledem ke způsobu kampaně, kterou sdružení „Přezleťáci“ vedlo, ani žádná jednání neočekávám. ODS bude v tomto volebním období v Přezleticích pracovat v opozici.
Budete úřad předávat s čistým štítem? A co bude z vašeho pohledu největším problémem, s nímž se bude muset váš nástupce vypořádat?
Za posledních osm let, kdy jsem pracovala ve funkci starostky, jsme v Přezleticích vykonali mnoho práce. Vybudovali jsme vodovod, kanalizaci, zmodernizovali elektrické vedení, veřejné osvětlení, postavili jsme školku pro 50 dětí a nově vybudovali mnoho místních komunikací včetně odvodnění. Vypracovali jsme nový územní plán, výrazně zlepšili dopravní obslužnost a mnoho dalšího. Z funkce rozhodně odcházím s čistým štítem a s pocitem dobře odvedené práce.
Vzhledem k tomu, že můj nástupce bude někdo z uskupení Přezleťáků, kteří svou kampaň postavili pouze na kritice, vůbec netuším, jaké mají s naší obcí plány. Proto nedokáži odhadnout problémy, které bude muset budoucí starosta řešit.
Od roku 2010 jste také senátorkou. Jestliže srovnáte obě funkce, která je podle vás náročnější, pokud se to tak dá říci?
Každá z těch funkcí je náročná jiným způsobem. Zatímco v obci je třeba znát do detailu místní situaci a obhajovat některá, třeba i nepopulární, ale pro obec správná rozhodnutí tváří v tvář konkrétním lidem, s nimiž se navíc potkáváte každý den na ulici nebo v úřadě, práce v Senátu je pro většinu veřejnosti neviditelná, ale dopady špatných nebo správných rozhodnutí pociťuje celá společnost. Práce v Senátu tak vyžaduje mnohem více obecných znalostí a především schopnost vnímat souvislosti problémů v širším kontextu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková