Babák (VV): Vládní změny ve stavebním spoření nebudou ve prospěch lidí

31.05.2012 19:01 | Zprávy

Do prvního čtení míří vládní návrh novely zákona o stavebním spoření. Věci veřejné se obávají, že bude znamenat faktickou likvidaci osvědčeného systému, který využívá na pět miliónů občanů.

Babák (VV): Vládní změny ve stavebním spoření nebudou ve prospěch lidí
Foto: MB
Popisek: Poslanec Michal Babák

„Obáváme se, že novela přinese změny, ze kterých budou profitovat banky, ale nikoliv občané. Nevidíme jediný důvod k tomu, proč měnit systém, který tu funguje už skoro dvacet let a osvědčil se,“ uvádí v souvislosti s vládní novelou zákona o stavebním spořením poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Úprava, kterou kabinet schválil až po odchodu Věcí veřejných do konstruktivní opozice, přináší dvě hlavní novinky. K první z nich, jejíž cílem je využití stavebního spoření výlučně pro stavební investice, nemají Věci veřejné námitky.  Druhá změna má za úkol umožnit klasickým bankám poskytovat produkty stavebního spoření na straně jedné, a na straně druhé stávajícím stavebním spořitelnám možnost fungovat jako standardní banky. A právě k této novince mají podle Michala Babáka Věci veřejné zásadní výhrady.

„Lidé se dnes nemusejí o své úspory v rámci stavebního spoření obávat hlavně proto, že stavební spořitelny na rozdíl od bank můžou investovat pouze v omezeném rozsahu a do velice bezpečných instrumentů. Pakliže ale tyto klienty "odlákají" běžné banky, ohrozí to výrazným způsobem stabilitu  stavebních spořitelen a otázkou je, zda toto opatření odstraní údajný monopol a zvýší konkurenci, jak předkladatel novely zákona zamýšlí“ říká Michal Babák.

Pokud podle Babáka  stavební spořitelny využijí možnost přeměnit se na univerzální banky, přinese to výraznou a nedobrovolnou změnu postavení pro střadatele.„Jejich úspory dosud přečkaly krizi v bezpečném rámci uzavřeného systému stavebních spořitelen, které mají pevně danou úrokovou sazbu.  Tyto spořitelny díky tomu mohly spoléhat na nejvyšší bonitu svých klientů a nemusely se potýkat s nesplácenými úvěry tak jako běžné banky,“  říká Babák a připomíná i další prvek, který vedl ke stabilitě stavebních spořitelen. „Poměr spořících a čerpajících klientů byl dosud zhruba 5 ku 1. Pokud by lidé odcházeli stavebně spořit k bankám, spořitelny o své dnešní pilíře přijdou,“ vysvětluje poslanec.

Věci veřejné upozorňují také na to, že změna by mohla být i v rozporu se soutěžním právem Evropské unie.  „Banky mohou na rozdíl od stavebních spořitelen poskytovat své produkty komukoliv v Evropě. Díky státnímu příspěvku jsou oproti evropským bankovním domům zvýhodněné," říká Babák, který vidí problém i v tom, že naše největší stavební spořitelna je dcerou německé matky a německé zákony zakazují stavebním spořitelnám transformovat se na banky. „Českomoravská stavební spořitelna by se tak nemohla přeměnit v banku bez nuceného odprodeje německého podílu, a to by znamenalo ohrožení investice zahraničního subjektu,“ dodává poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

6:15 Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozvoji Trutnova.