Bohumín: Příhraniční města chtějí společně bojovat proti špatnému ovzduší

30.11.2019 15:03 | Zprávy

Ačkoliv leží na odlišné straně hranice, trápí je stejný problém. Česko-polská příhraniční města bojují se zhoršenou kvalitou ovzduší. Bohumín, jehož obyvatelé jsou také dlouhodobě vystaveni znečištěnému vzduchu, proto oslovil partnery z okolí, aby v boji proti špatnému ovzduší spojili síly.

Bohumín: Příhraniční města chtějí společně bojovat proti špatnému ovzduší
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Na společné konferenci, kterou v polovině listopadu zorganizoval právě Bohumín, se potkali zástupci Ostravy, Bohumína, Rychvaldu, Gminy Krzyżanowice, Mszany a Gorzyc. „Naše obce a města v příhraničí intenzivně budují dobré vztahy a pracují na společných projektech, posledním z nich je projekt Zpřístupnění Odry a Olše, který jsme společně dokončili. Dlouhodobě systematicky vytváříme v příhraničí volnočasové a turistické zázemí včetně sítě cyklostezek. Společně máme i zájem na tom zlepšit kvalitu ovzduší,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že na obou stranách hranice se realizují programy na výměnu kotlů.

Polští partneři informovali české kolegy o aktivitách, které v rámci zlepšování ovzduší v příhraničí vyvíjejí. V Gmině Krzyżanowice, která zahrnuje deset obcí, probíhá už od roku 2007 program na snižování emisí. Díky nim se v domácnostech podařilo vyměnit přes 650 kotlů, instalovat 219 solárních ohřevů a jedno tepelné čerpadlo. „Mítink potvrdil, že boj proti znečišťování ovzduší probíhá na obou stranách hranice. Je třeba vyvrátit mýtus, že Polsku je stav ovzduší lhostejný a nic pro to nedělá. Ačkoliv u polských sousedů není plynofikace tak rozsáhlá jako u nás, i oni se snaží postupnými kroky prosazovat ekologické způsoby vytápění,“ podotkl místostarosta.

V Bohumíně vytápělo podle údajů statistického úřadu před necelými deseti lety 469 domácností pevnými palivy. V první a druhé vlně kotlíkových dotací požádalo o výměnu 257 obyvatel města Bohumín, ve třetí vlně 153 lidí. „Celkem tedy kotel vymění 410 domácností, což je téměř devadesát procent původních neekologických kotlů. Další téměř dva tisíce domácností vytápí plynem, což je potěšující číslo,“ doplnil místostarosta s tím, že město Bohumín podporuje kotlíkové dotace bezúročnou zápůjčkou a finančním příspěvkem 7,5 tisíce korun. „Město poskytuje navíc dotace a finanční výpomoc také na výměnu starého plynového kotle za nový. Už se uskutečnila téměř stovka těchto výměn,“ řekl Macura. Bohumín poskytl svým obyvatelům na dotacích na výměnu plynového kotle 1,4 milionu korun a finanční výpomoc v objemu 1,3 milionu korun. Město lidem přispívá 15 tisíc korun na jeden kotel. Projednávání podmínek programu na poskytování dotací a finanční návratné výpomoci pro rok 2020 na plynové kotle je na programu příštího zastupitelstva, které se uskuteční 9. prosince.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Koledníci při Tříkrálové sbírce navštívili také radnici

7:17 Mladá Boleslav: Koledníci při Tříkrálové sbírce navštívili také radnici

Při zahájení Tříkrálové sbírky navštívili ve čtvrtek 2. ledna koledníci vedení arciděkanem Pavolem P…