O peníze si lidé v Bohumíně mohli žádat od 4. listopadu do 30. listopadu, radnice nakonec termín prodloužila až do 13. prosince. „Podle předběžné evidence jsme požádali Státní fond životního prostředí o 60 milionů korun pro 1 500 domácností. Vycházeli jsme z katastru nemovitostí, znalosti hasičů a dobrovolníků v terénu. Nakonec je celkový počet žádostí o něco nižší, v součtu vyplatíme 50 milionů korun. Zbylých 10 milionů zašleme státnímu fondu zpět,“ uvedla tajemnice Městského úřadu Bohumín Eva Giecková.
Rada města v pondělí 16. prosince schválila poslední žádosti, které lidé doručili na poslední chvíli. Dvacetitisícovou podporu nakonec dostane 902 žadatelů, 85 tisíc radnice odešle 380 domácnostem.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
„Pro nás bylo zásadní, aby podpora rodin, kterým velká voda pohltila obytné prostory, skutečně dosáhla původně přislíbené částky 85 tisíc. K tomu bylo potřeba, aby o podporu požádali i všichni lidé se zaplavenými sklepy. Vládní pomoc počítala se čtyřiceti tisíci pro každou vytopenou domácnost, ale nechala na městech a obcích, jak ji přerozdělí. My jsme považovali za spravedlivé poskytnout vyšší částku těm, kteří přišli o bydlení,“ připomněl starosta Bohumína Petr Vícha.
Podle něj radnice udělala maximum pro to, aby se peníze dostaly do všech zasažených domácností. „Naši pracovníci aktivně obvolávali majitele rodinných domů v nejpostiženějších lokalitách, konkrétně v Kopytově, Šunychlu, Starém Bohumíně a části Pudlova a následně ověřovali situaci přímo v terénu. Naši obyvatelé přistupovali k možnosti získat peníze až na výjimky velmi poctivě. Někteří požádali o nižší částku a zaznamenali jsme i situace, kdy lidé podporu odmítli úplně s tím, že ji nepotřebují,“ popsal starosta.
Přesto rada města musela některé žádosti zamítnout. Nešlo však o pokusy podporu zneužít, ale spíše o neznalost. O peníze se hlásili i lidé, které nezasáhla přímo povodeň jako taková, ale do sklepa se jim dostala spodní voda, případně jim vnikla do domu při silném dešti. „V ojedinělých případech se snažili získat podporu na zaplavené sklepy v bytových domech. Podmínky však jasně určovaly, že pomoc směřuje na škody ve sklepech rodinných domů, kde voda zničila například kotel, bojler či jiná technologická zařízení,“ doplnila Giecková.
Díky operativnímu zasedání rady, která se scházela mimo běžné termíny každé pondělí, může město zbývající peníze rychle rozeslat a doplatky dorazí do všech domácností ještě před Vánoci.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV