Brno: Krmí se tu, nocují i hnízdí – ale regulovaně. Jak to funguje v městském holubníku?

10.02.2025 13:01 | Tisková zpráva

Nemá stáj roubenou ani bílý štít. Dům holubí to ale přesto je. Stojí na střeše magistrátní budovy na Kounicově ulici a funkci prvního městského holubníku plní od loňského května. Ptactvo jej brzy objevilo, dnes jej několik jedinců obývá téměř nepřetržitě a lákají další. Jde o pilotní projekt, jehož cílem je regulace holubí populace ve městě humánním způsobem.

Brno: Krmí se tu, nocují i hnízdí – ale regulovaně. Jak to funguje v městském holubníku?
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

„Je to zhruba třičtvrtě roku od chvíle, kdy jsme dokončili první městský holubník. První holubi ho objevili dokonce ještě několik dní předtím,“ připomněl náměstek primátorky města Brna pro oblast životního prostředí Filip Chvátal. „Teď v zimě se sem holubi stahují za pravidelným přísunem potravy. Dokonce i když teď není zrovna typické období hnízdění, i v lednu jsme tu zaznamenali snůšku vajec, která jsme vyměnili za podkladky. Právě v tom spočívá regulace holubů v městských holubnících. Navzdory těmto výměnám daný pár holubů zahnízdil v našem holubníku už počtvrté,“ doplnil Filip Chvátal.

Celý nápad vzešel od iniciativy Městské holubníky, která se inspirovala funkčními modely ze zahraničí (holubníky se osvědčily například v Rakousku, Belgii či Brazílii) a spolupracuje i s dalšími obcemi v České republice (Plzní, Jevíčkem atd.). Platforma Městské holubníky zajišťuje údržbu holubníku, na které se podílejí tři brigádnice. Ty sem docházejí každý týden, aby uklidily a doplnily krmivo. Holubi se sem stahují hlavně na noc, tři páry už se prakticky nevzdalují ani přes den. Krmítko je pravidelně celé vyzobané. Ptáci dostávají kvalitní a vyváženou stravu, ve které získají všechny potřebné živiny a v případě potřeby i probiotika. Podávaná voda obsahuje dezinfekci. Při hnízdění se nechá holubí pár vyvést první mladé, další vajíčka už se vyměňují za podkladky (atrapy).

„Z preventivních důvodů byla v lednu provedena koprologie, tedy parazitologické vyšetření trusu holubů. Výsledky jsou dobré. Nález byl pouze neškodný, léky, které jsme zakoupili na veterině, se budou podávat po dobu dvou dnů. Díky tomu, že holubi tráví většinu času v holubníku, je můžeme mít takto pod kontrolou a jejich zdravotní stav včas řešit vhodnými léky a odčervením,“ dodala Michaela Klimšová z Městských holubníků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

platy

Dobrý den, vy jste sice v televizi odsuzovala zvýšení vašich platů, ale předpokládám, že si peníze navíc necháte? A ještě taky tvrdíte, že by se teď měli zmrazit, co ale pak a co to řeší? Mě spíš zajímá, co hodláte udělat proto, abysme i my občané brali důstojné platy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Jihlava: Zástupci města diskutovali s občany nad dalšími změnami v systému parkování

22:01 Jihlava: Zástupci města diskutovali s občany nad dalšími změnami v systému parkování

Další veřejné projednání k plánovanému rozšíření systému parkování proběhlo v úterý 4. února za účas…