Kromě oblíbeného rybaření, tradičního otužileckého plavání nebo cvičení záchranných složek nabízí Kobylí rybník a jeho bezprostřední okolí výhledově i další příležitosti, zejména k trávení volného času. Zeleň na březích rybníka a na ostrůvku průběžně prochází údržbou, v minulých letech byly v rámci revitalizace sídliště Dolní opraveny chodníky okolo nádrže, vyměněny a doplněny lavičky a odpadkové koše, ze strany panelové zástavby bylo osazeno nové zábradlí.
Nyní se město zabývá myšlenkou odstranění naneseného sedimentu, který se v rybníku ukládal několik desetiletí. Rybník byl naposledy odbahněn před více než třiceti lety, v 80. letech minulého století. Jedná se totiž o poměrně náročnou akci, která navíc může být hrazena z dotačních zdrojů pouze za splnění určitých předpokladů.
Tím hlavním je dostatečné množství usazeného sedimentu, kdy jeho průměrná mocnost musí dosahovat alespoň 40 centimetrů. Měření proběhlo již v roce 2017, tehdy ale k uvedenému limitu scházelo několik centimetrů. Opakované měření z letošního listopadu již přineslo výsledek, který znamená naplnění základního kritéria: ukázalo se, že průměrná mocnost sedimentu v Kobylím rybníku je 43 centimetrů.
Důležité je také složení nánosu, které má vliv na jeho další využitelnost. Již dřívější rozbory prokázaly možnost bezproblémového využití sedimentu např. pro zemědělskou činnost a nový rozbor tento příznivý výsledek potvrdil.
Město před třemi lety nechalo zpracovat rovněž biologický průzkum rybníka, v němž byl záměr odbahnění označen jako potřebný a odůvodněný. Z průzkumu a informací Českého rybářského svazu mimo jiné vyplynulo, že v rybníku žilo společenství ryb přinejmenším šesti druhů, z nichž žádný nenáleží ke zvláště chráněným druhům fauny ČR. Jednalo se o karase stříbřitého, plotici obecnou, okouna říčního, lína obecného, kapra obecného a amura bílého. Naopak výskyt škeble říční či raků, obojživelníků, plazů nebo například vydry potvrzen nebyl.
Pokud se město vydá cestou odbahnění Kobylího rybníka, musí především zajistit peníze na pokrytí nákladů. V současné době je proto očekáváno vyhlášení výzvy v rámci dotačního programu „Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích – 2. etapa“. Teprve v případě úspěchu žádosti o dotaci připadá v úvahu samotné odstranění sedimentu.
To by pak přineslo další možnosti rekreačního využití Kobylího rybníka. Město má například zpracován ideový návrh, jehož cílem bylo prověřit možnosti vytvoření volnočasové zóny formou mobilní pontonové promenády s prvkem přívozu. Promenáda by byla složena z pontonového mola a doplněna lanovými prvky, spojujícími břeh s ostrůvkem. Bruntál by tak získal nábřežní promenádu s odpočinkovou zónou se zajímavým výhledem na vodní hladinu a kouskem přírody uvnitř zastavěné části města.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.