Cheb: Společný projekt Handwerkskammer für Oberfranken a města Cheb postoupil do druhé fáze

09.12.2021 10:13 | Tisková zpráva

Projekt Vytvoření virtuální vyučovací hodiny nabídne budoucím tesařům speciální zážitek z oblasti rekonstrukce historických krovů

Cheb: Společný projekt Handwerkskammer für Oberfranken a města Cheb postoupil do druhé fáze
Foto: archiv města
Popisek: Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu

Program EU Ziel-ET/Cíl EÚS prostřednictvím Euregia Egrensis podporuje přeshraniční spolupráci v česko-bavorském příhraničí také v oblasti vzdělávání, výzkumu a inovací.  Projekt Vytvoření virtuální vyučovací hodiny na základě virtuální prohlídky nabídne budoucím tesařům na české i německé straně velmi speciální zážitek z oblasti rekonstrukce historických krovů.

Město Cheb, které je známé svým komplexem historických krovů, se pro projekt plánovaný pro tesařské učně, stalo přirozeným partnerem. V první části projektu byl vybrán a naskenován pomocí 3D skeneru krov městského domu č. 474 na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Na základě nahrávek vznikla virtuální prohlídka s průvodcem, který ukazuje a vysvětluje detaily krovu. Dronem nasnímaný pohled na střešní krajinu v centru Chebu umožňuje divákům rychlou orientaci v místě.

V druhé části projektu dojde nejprve k virtuálnímu setkání mladých tesařů závěrečných ročníků a jejich pedagogů z Německa a Čech a seznámení s učebními osnovami obou zemí. Následně se obě třídy prostřednictvím virtuální prohlídky a k ní vytvořeného odborného kvízu krovu připraví na praktickou část. Tou bude osobní setkání v Chebu, které proběhne ve dvou termínech na konci března a začátku dubna a práce v krovu. Při tomto výměnném pobytu vznikne několik česko-německých skupin, které budou řešit otázky druhů používaného nářadí, zhotovení pracovního plánu, diskuze bude o silách, působících uvnitř krovu, o stopách po opracování, které je možné sledovat na trámech a způsobu jejich určování. Nebude chybět ani klasická prohlídka krovů.

Žákovská výměna je pro obě školy  – Střední školu řemeslnou z Jaroměře a Střední odbornou školu (Berufsschule 1) v Bayreuthu vynikajícím způsobem rozšíření teoretické i praktické výuky. Město Cheb pak prostřednictvím tohoto projektu získává další cenné informace o krovech v domech na náměstí, a také možná budoucí tesaře, kteří mu pomohou udržovat historické krovy městských domů v dobrém stavu.

Na projektu spolupracují odbor Projektového managementu a rozvoje města Cheb, Nadační fond Historický Cheb, stavební historik  Michal Panáček a tesař Petr Růžička.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň: Kulturní fórum řešilo oslavy založení města i osvobození

19:45 Plzeň: Kulturní fórum řešilo oslavy založení města i osvobození

Kulturní aktéři a zástupci města Plzně a Plzeňského kraje se ve středu 20. listopadu 2024 sešli v Mo…