„Lidé se dnes chtějí bavit a město jim proto musí nabídnout to, co je zaujme,“ vysvětluje hlubocký starosta Tomáš Jirsa. „Obnovili jsme proto před lety část vinice pod Knížecím Dvorem a vysadili révu, kterou nám tehdy darovali přátelé a zkušení vinaři z partnerského města Neustadt an der Aisch,“ vzpomíná starosta. Vzkříšením zaniklé vinařské tradice tak vznikly i oslavy, které každoročně přilákají stovky návštěvníků.
„Slavnosti vína začínají na hlubockém náměstí ve 13. hodin. Hrozny z naší vinice rozdáme lidem a každý může začít ochutnávat ta nejlepší moravská i zahraniční vína, která jsou pro ně připravena v Hotelu Záviš,“ popisuje Valerie Chromá z hlubockého Centra volného času, které slavnosti pořádá.
Návštěvníci přitom budou moci ochutnat i piva z nově otevřeného místního pivovaru nebo si koupit burčák na náměstí, které zaplní stánky vinařů. Vrcholem kulturního programu bude vedle cimbálové muziky a folku vystoupení Moondance Orchestru a jeho hostů, který je považován za absolutní špičku mezi tanečními orchestry v Česku a televizní diváci jej znají ze soutěže StarDance.
Přestože vinařství v kraji piva budí u nezasvěcených přinejmenším úsměv, vinobraní navazuje na tradici pěstování révy na Hluboké, o němž se objevují první zmínky už v polovině šestnáctého století. Tehdy zde majitel panství Ondřej Ungnad ze Suneku vysadil první keře révy a vinici poté nějaký čas obhospodařovali i Schwarzenbergové. Oslavy tak vzdávají hold i odvaze založit vinice v regionu, který není pro pěstování révy zrovna ideální.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV