Konkrétní prvky určí až projektová dokumentace, na jejíhož zhotovitele se nyní radnice chystá vypsat výběrové řízení.
„Bezpečnost našich žáků i učitelů je pro nás jednoznačně prioritou, proto neustále hledáme nové možnosti, jak situaci ve školách ještě vylepšit a zařízení modernizovat. Ve studii, která vznikla ve spolupráci s odborníky, jsme se v loňském roce zaměřili na bezpečnost ve školách. Z té vyplynulo, že v některých školách by mohlo být zabezpečovací zařízení ještě vylepšeno, případně by mělo být doplněno o nové prvky,“ popisuje vývoj primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.
Změny se v první fázi dotknou Základní školy Sever a Mateřské školy Třebechovická. Radní města schválili přidělení financí a vypsání výběrového řízení na zhotovitele projektové dokumentace. „Součástí projektové dokumentace bude i analýza prostředí a navrhovaná bezpečnostní opatření, která budou pro danou školu vhodná. Zatím tedy není možné jednoznačně říci, o jaké bezpečnostní prvky půjde, vše bude záviset na individuálním posudku pro každou školu. Počítáme však s tím, že by měl být zvýšen dohled na pohyb osob při vstupu do školy a zároveň by měl být i monitorován pohyb osob na chodbách,“ uvádí primátorka.
Je dobře, že máme přímou volbu prezidenta?Anketa
Projektovou dokumentaci včetně zmíněné analýzy chce mít radnice k dispozici do konce srpna. Během léta pak bude možné vybírat zhotovitele, který by měl nové bezpečnostní prvky do škol nainstalovat do konce letošního roku. Město na ně vyčlenilo až tři miliony korun, finální částku ale určí až výsledek výběrového řízení. Na tento projekt by v budoucnu měly navazovat i další školy, aby postupně docházelo k modernizaci systémů a nastavení přísnějších bezpečnostních opatření.
Téma bezpečnosti Magistrát města Hradec Králové pravidelně komunikuje také s řediteli hradeckých základních a mateřských škol. „V první polovině dubna nás se všemi řediteli čeká speciální workshop, na kterém budou odborníci informovat o preventivním programu nebo novinkách v dané problematice,“ doplňuje vedoucí odboru školství a volnočasových aktivit dětí a mládeže Zbyněk Bárta.
K zabezpečení svých objektů přistupuje každá základní a mateřská škola individuálně, podle potřeb a možností školy. V některých školách fungují například kamerové systémy, elektronický přístup do budov, poplachová tlačítka či alarmy napojené na bezpečnostní agentury. K bezpečnosti v okolí škol přispívají i „přechodáři“, kteří před zahájením výuky pomáhají dětem na přechodech a během přestávek monitorují situaci na chodbách a v budově.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV