Cílem města je v souladu s Koncepcí rozvoje bydlení se sociálním aspektem umožnit občanovi, který se ocitá v bytové nouzi, bydlení v bytě bez nutnosti dalšího stěhování. Původní dotační podmínky však tento způsob řešení bytové nouze neumožňují. Nájemce by tak musel byt opustit například v případě, že by došlo ke zvýšení jeho příjmů. Rada města proto včera rozhodla o tom, že nájemce těchto nových bytů nebude omezovat pouze na klienty z oblasti sociální péče a dotaci nevyužije. Nové byty tak budou zařazené do městského bytového fondu. Současně město vyčlení odpovídající počet jiných městských bytů pro původně plánovaný účel, tedy sociální bydlení.
O rekonstrukci bylo rozhodnuto vzhledem k neutěšenému stavu objektu. „Projekt přestavby původně počítal s tím, že tyto nové byty budou využívat rodiny s dětmi či jednotlivci, kteří se ocitli v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení. Dále ti, kteří mají snahu se postupně postavit na vlastní nohy bez sociální pomoci města, jsou schopni dodržovat podmínky nájemního bydlení a mají perspektivu začlenění do společnosti. Tedy mají práci, platí své závazky a dnes žijí například v ubytovně na Brněnské,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.
Město přípravu rekonstrukce objektu zahájilo před několika lety a samotné stavební práce zahájilo na podzim v roce 2020. Na tuto investici ve výši necelých 29 milionů korun včetně DPH se radnici podařilo získat dotaci 21,4 milionů korun z Integrovaného regionálního operačního programu. „Podmínky dotace mimo jiné určují, jakých maximálních příjmů mohou nájemníci bytů vystavěných s podporou z tohoto dotačního programu dosahovat. Problém je v tom, že reálné příjmy našich uvažovaných klientů se v porovnání s dobou, kdy se podávala žádost, zvýšily. Je to mimo jiné například i z důvodu nárůstu minimální mzdy, respektive mezd obecně. Tím došlo k tomu, že se bohužel lidé, se kterými jsme do těchto nových bytů počítali, do těchto parametrů nevejdou. A to by bylo kontrolované 20 let. Kdybychom je v těchto bytech ubytovali, dopustili bychom se porušení dotačních podmínek a městu by hrozilo odejmutí dotace a další případné sankce, jako jsou penále. Proto městská rada rozhodla, že rekonstrukci uhradíme kompletně z městského rozpočtu, tedy bez dotace. V podstatě jiná ekonomicky rozumná cesta nebyla. Město tak tyto byty může zařadit do svého bytového fondu a je zcela na nás, zda do kategorie startovacích, pro rodiny s dětmi, nebo komerčních,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.
Rekonstrukce objektu se nyní blíží ke konci. „V rámci kompletní rekonstrukce došlo například k výměně topení a oken, opravena byla také střecha. Vystavělo se zázemí se sušárnou, místností pro kola a kočárky a skladem nářadí. V rekonstruovaném objektu je jedenáct bytových jednotek včetně jednoho bezbariérového bytu. Původní termín dokončení stavby byl ke konci roku, ale vzhledem k omezení v souvislosti s covidovou situací v průběhu stavby nakonec předpokládáme dokončení na jaře příštího roku,“ dodává Jiří Bláha, náměstek primátora pro oblast investic.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV