Vojevůdce, politik a vizionář A. V. E. z Valdštejna Jičín ve 20. letech 17. století nechal přestavět jako sídlo svého frýdlantského panství, které mělo být současně jedním z center kultury střední Evropy. Pozval do Jičína světoznámé architekty a umělce, jako například italské architekty. Giovanni Marini, Andrea Spezza, Nicolo Sebregondi a Giovanni Pieroni dali Jičínu novou tvář. Vystavěli zde kostely, Valdštejnskou lodžii, Jezuitskou kolej a přebudovali jičínský zámek. V ose hradů Veliš a Kumburk pak zámek spojili čtyřřadou lipovou alejí s letohrádkem Lodžie s Libosadem a kartuziánským klášterem ve Valdicích. Barokně komponovaná krajina kolem Jičína a líbeznost Mariánské zahrady, kde jako drahé kamínky zapadají do krajiny kapličky, boží muka a kostelíky vytvářejí malebný celek, který vábí turisty, láká historiky a inspiruje umělce.
První ročník měl pouze komorní obsazení
Naše město každoročně hostí i mistry současného výtvarného umění. Na konci léta roku 2011 přivítal Jičín poprvé mezinárodní plenér. S malířem a architektem Michailem Ščigolem jsme realizovali poprvé troufalou myšlenku pozvat sem umělce z různých koutů světa, aby zde hledali inspiraci pro své obrazy a pokusili se vyjádřit genia loci svým způsobem a pohledem neovlivněným patriotickou idealizací. Jičínští tak mohli celý týden vídat na náměstí, v parku a dalších malebných zákoutích města výtvarníky se stojanem, paletou a štětci, nebo jen se skicákem v tvůrčím zaujetí. Vznikla tak díla, která představila Jičín v jeho kráse a s nebývalou osobitostí. První ročník měl pouze komorní obsazení. Michail Ščigol, výtvarná legenda z Kyjeva Oleksandr Petrovič Milovzorov a architekt, keramik a fotograf Miloš Šedivý. Tehdy vznikla kolekce asi dvaceti artefaktů, kterou sjednocovalo jičínské téma. V následujících třech letech přibyli další umělci z Česka, Ukrajiny, Ruska, Polska, Velké Británie, USA, Německa a Lotyšska. Zanechali zde početnou kolekci obrazů Jičína a jeho okolí. Někteří z nich se do tohoto místa zamilovali a vracejí se každý rok. Jejich díla jsou vystavena ve veřejných prostorách nebo jsou v soukromých sbírkách.
Závěrečná výstava na zámku
V termínu od 13. do 22. srpna 2015 pořadatelé připravují již 5. ročník Jičínského mezinárodního plenéru, na jehož závěrečnou výstavu dne 22. - 30. srpna vás již dnes srdečně zvou do prostor jičínského zámku. Budou zde vystavena díla ze všech ročníků. Věříme, že městské veduty, zákoutí a okolní krajina viděné jejich očima a namalované různými styly vás zaujmou.
Při této příležitosti proběhne také 20. srpna v kostele sv. Jiljí v Železnici koncert operních árií, kde zazpívá Yelizaveta Milovzorova a na klavír zahraje Svatoslav Ščyhol. Koncert začne v 19 hodin, vstupné je dobrovolné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV