Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989

14.11.2024 19:11 | Rozhovor

Naprostá většina občanů bývalého Československa prožívala poslední měsíce roku 1989 v napjatém očekávání, jaká bude budoucnost, co čeká naši zemi. Pro Miroslava Ševčíka skončil turbulentní rok 1989 kandidaturou na rektora VŠE. Rok 1989 byl pro Československo zlomový. Článků o událostech ze 17. listopadu 1989 je bezpočet. Přesto je zajímavé poslouchat výpovědi lidí, kteří se tzv. sametové revoluce přímo účastnili. Zvláště když chodí přímo mezi námi. Bylo by velkou chybou nepoučit se. Měl jsem možnost popovídat si s několika studenty, kteří měli přednášku z dějin ekonomického učení v pátek 17. listopadu 1989 právě s Miroslavem Ševčíkem. Tehdy ke konci přednášky nezaznělo klasicky „uvidíme se na další hodině“, ale výzva „pojďte se mnou na Albertov“. Po rozhovoru s těmito bývalými studenty je potřeba si samozřejmě vyslechnout i druhou stranu, a to právě Miroslava Ševčíka.

Miroslav Ševčík: Jak probíhal 17. listopad 1989
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslav Ševčík v Událostech komentářích

Miroslav Ševčík v tehdejší době vyučoval na VŠE v Praze standardní ekonomické teorie. Studenti VŠE se tak mohli seznámit s běžnou ekonomií, tak jak se na žádné české vysoké škole neučila. Předmět se jmenoval dějiny ekonomického učení. „Přednášeli jsme v podstatě jen pozitivní výklad. Dnes se to učí v mikroekonomii, makroekonomii a v hospodářské politice. Velkou část výkladu jsme věnovali tématům, která byla velmi populární v 80. letech a na kterých stála celá hospodářská politika Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana,“ upřesnil Ševčík. I díky tomuto pohledu bylo možné pochopit, že komunistický režim je neudržitelný. 

„S kolegy z VŠE jsme založili Klub mladých vědeckých pracovníků. V rámci toho jsme chystali různá vyjádření včetně studijních materiálů,“ řekl Ševčík. Nejuvolněnějším rokem byl podle něj právě rok 1989. „Účastnil jsem se protestů v rámci Palachova týdne. Mimochodem, zásah ve čtvrtek 19. ledna 1989 byl velmi ostrý a byl srovnatelný se zásahem 17. listopadu na Národní třídě. Naposledy jsem se s takovým zásahem ze strany policie bohužel opět setkal 34 let poté u Národního muzea v březnu 2023. V březnu 1989 proběhly další demonstrace, na něž jsem chodil většinou sám, na některých akcích jsme byli ještě s dalšími lidmi z VŠE,“ dodal docent Ševčík.

Dne 17. listopadu už Miroslav Ševčík moc dobře věděl, co se chystá. Přednášel od 13.30 do 15 hodin ve Velké aule (dnes Likešova aula, pozn. red.) třetímu ročníku výrobně-ekonomické fakulty. V současnosti je to podnikohospodářská fakulta. Na konci přednášky museli být studenti poněkud překvapeni, protože je vyzval k účasti na demonstraci. „Byla to vlastně první taková akce, kdy se studenti mohli účastnit něčeho velkého bez strachu, že by je za to mohl někdo vyhodit ze školy,“ uvedl Ševčík. Připraven bojovat za svobodu nebyl sám. Před budovou VŠE už čekali další kolegové – učitelé, kteří při takovém historickém dni nesměli chybět. Pro upřesnění se přidal třeba Miroslav Greguš, který zemřel ve věku čtyřiceti sedmi let v roce 2001. Dále nechyběl pozdější člen bankovní rady České národní banky Robert Holman, Lenka Kališová, její manžel Jaroslav Kališ a další lidé. Studentů bylo přibližně patnáct a ke konci se jejich počet snížil asi na polovinu. Důvodem však nebyl nezájem – demonstrace se konala v pátek a spousta studentů jela vlakem či autobusem na víkend domů.

Ze školy se vyšlo přímo na Albertov. Odtud se po projevech pokračovalo na Vyšehrad. „Z Vyšehradu jsme šli směrem na Václavské náměstí. Cestou nás zastavily policejní zátarasy u botanické zahrady ve Vyšehradské ulici. Tam nás přes dvacet minut zadržovali a dál nás nechtěli pustit,“ konstatoval Ševčík. Průvod se obrátil u Ministerstva spravedlnosti, prošel na nábřeží a pokračoval přes Palackého a Jiráskovo náměstí okolo Národního divadla na Národní třídu.

Štěkající psi a tlačící se davy

Průvod se neobešel bez problémů. Nejdříve někdo nedaleko skupinky z VŠE ještě na rohu Vyšehradské ulice rozbil velkou skleněnou výlohu hospody, což mohla být pro pořádkové síly záminka k zásahu. Po příchodu na Národní třídu, to bylo pár minut po sedmé hodině, se čelo průvodu zastavilo asi třicet metrů před křižovatkou se Spálenou ulicí. Tam již stál kordon policejní zásahové jednotky. Pohyboval se tam i značný počet civilistů, na kterých bylo poznat, že patří k policii – procházeli z jedné strany kordonu na druhou. V té době tam bylo podle Ševčíka pět učitelů (k průvodu se přidala i sestra pana Ševčíka) a asi sedm až osm studentů. V průvodu zůstalo asi tak 1 500 lidí. „Z policejních amplionů jsme byli vyzýváni k rozchodu. V té době jsem si všiml, že k běžné zásahovce Veřejné bezpečnosti (policie) se přidali v maskáčích oblečení příslušníci s červenými barety a se psy. Nakonec se ukázalo, že to byli příslušníci specializovaného komanda, které mělo výcvikové prostory v Dolních Břežanech, hned vedle míst, kde jsem v roce 1985 byl na povinné vojenské službě u stavebního praporu – obdoby dřívějších pétépáků,“ upřesnil Ševčík. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: .

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pan profesor Ševčík musí mít radost, když se ohlédne zpět , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 14.11.2024 19:57:29
a vidí, jak mu to šlo hezky od ruky. A nad těmi výsledky musí žasnout... A jak ho za to dneska všichni chválí... Rozhodně nebylo za socíku všechno v pořádku, ale ten dnešek jsme si přece jen nezasloužili.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

18:23 Peníze skryté za řečmi o společných hodnotách. Švihlíková o USA a EU

„V EU se jedná zejména o ideologii spojenou s progresivním liberalismem, která je prolezlá nejen vlá…