Jihlava uspořádala unikátní konferenci

08.02.2020 8:35 | Zprávy

Jihlava uspořádala konferenci pro odbornou i laickou veřejnost s přednáškami předních historiků i architektů na téma významu Jihlavy jako středověkého města.

Jihlava uspořádala unikátní konferenci
Foto: Archiv
Popisek: Jihlava

Jihlava uspořádala konferenci pro odbornou i laickou veřejnost s přednáškami předních historiků i architektů na téma významu Jihlavy jako středověkého města.
Jihlava uspořádala unikátní konferenci

K příležitosti výročí 750 let stavebního řádu Přemysla Otakara II., dle jihlavského historika Františka Hoffmanna zřejmě nejstarší dochované listiny svého druhu, uspořádalo statutární město Jihlava ve spolupráci s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Jihlava konferenci Iglavia historica – exempla trahunt. Název, přeložitelný jako Jihlava historická – příklady táhnou odkazuje na dalekosáhlý význam, který má Jihlava coby město již od doby svého vzniku.

Jak podotknul náměstek primátorky Martin Laštovička, některé památky jako barokní freska v kostele Nanebevzetí Panny Marie, báseň Urbana Matějů z Potěh nebo třeba rukopis právní knihy Gelnhausenův kodex představují Jihlavu v historickém kontextu jako velmi důležité „svaté město“, jehož vliv se promítnul i v patnáctém století na sepsání Basilejských kompaktát, která fakticky ukončila husitskou revoluci.

Konference nabídla historický a architektonický cyklus. V prvním promluvil prof. PhDr. Martin Wihoda, Ph. D. z Historického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno s přednáškou nejen o vzniku Jihlavy, ale především o vnímání a roli nově se rodících měst ve 13. století. Na něj navázal Doc. Mgr. Petr Hrubý, Ph. D. z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity, který se z v přednášce zabýval především tím, zda se spíš než o stavební řád, nejednalo o dokument o důslednější kontrole báňských provozů za hradbami města. Historický blok uzavřela přednáška kolegy profesora Wihody z Historického ústavu Mgr. Tomáše Borovského, Ph.D., ve které se mimo jiné zabýval již zmíněnou sebeprezentací Jihlavy jako „svatého města“ v 15. století.

Druhý cyklus zaměřený na historickou architekturu započal přednáškou doc. Ing. arch. Miroslav Cikán, jenž je významným architektem a autorem koncepce revitalizace Masarykova náměstí, ale působí také na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického. Cikán nejen vysvětlil celkový záměr jeho pojetí revitalizace náměstí, ale nastínil i myšlenkové pochody, které k němu směřují včetně nutnosti pochopení role města v krajině.  Na něj navázal Mgr. Jiří Neubert z Národního památkového ústavu v Telči svou přednáškou o problematice a důležitosti památkové ochrany historických domů a nutnosti pochopení jejich historické role. Poslední přednáškou architektonického cyklu byla přednáška Ing. arch. Vratislava Zíky z Fakulty architektury Vysokého učení technického na téma Jihlavské historické domy a problematika jejich obnovy.

Konferenci proložila vernisáž výstavy o archiváři a historiku Františku Hoffmannovi v jihlavské pobočce Muzea Vysočiny, jejímž autorem je Mgr. Petr Dvořák ze Státního okresního archivu Jihlava. Poslední část konference měla na programu dvě přednášky z dopoledního a odpoledního bloku. Protentokrát si však profesora Martin Wihodu a architekta Miroslava Cikána mohla vyslechnout veřejnost.  Unikátní příležitost získali návštěvníci i díky Státnímu okresnímu archivu Jihlava, jež vystavil originál stavebního řádu. Město Jihlava do výstavy přispělo s faksimilem Gelnhausenova kodexu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Protivín: Největší ohňostroj v jižních Čechách bude opět u nás

16:26 Protivín: Největší ohňostroj v jižních Čechách bude opět u nás

Ve středu 1. ledna 2025 v 18 hodin rozzáří novoroční oblohu nad Protivínem unikátní ohňostroj, XXI. …