Služba nabízí vlastníkům bytů například garantovaný příjem i v okamžiku, kdy se byt neobsadí nájemníkem. Současně zajišťuje kompletní správu bytu. A to včetně technické podpory, administrativy, pojistek a péče o sousedské vztahy.
Reakce majitelů nemovitostí, kteří se zatím rozhodli své byty nabídnout k pronájmu prostřednictvím právě LNA, jsou navíc velmi pozitivní. „Všichni, kteří s námi spolupracují, zdůrazňují tři klíčové faktory, které je k tomu motivovaly. Za prvé, ocenili úbytek starostí spojených s pronájmem, díky čemuž mají větší klid a jistotu. Za druhé, významnou roli sehrála garance poskytovaná městem, jež zajišťuje majitelům stabilní příjem a servis ve všech aspektech správy nemovitosti. A konečně za třetí si tito nájemci uvědomují sociální přínos projektu a berou ho jako motivující faktor,“ říká náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.
Vlastníci bytů považují dosavadní spolupráci s LNA za výhodnou alternativu ke standardnímu pronájmu. „Ukazuje se, že pro majitele bytů je možnost pronájmu přes město skvělou příležitostí, jak se zbavit starostí s pronájmem na trhu, který mnohdy připomíná spíš džungli na trhu s byty. Pro každého majitele bytu, který chce férové podmínky a prakticky nulové starosti plus jistotu pravidelného měsíčního nájmu, jsme jasnou volbou,“ popisuje výhody spolupráce Helena Krčmářová z Liberecké nájemní agentury.
Partnerství s městem vlastníkům garantuje nájem včetně služeb a pojištění bytu i občanské odpovědnosti, což bylo klíčové pro úspěch projektu. LNA má k dispozici i tým domovníků, kteří zajišťují opravy v bytě a šetří tím práci majitelům. Nájemníci navíc každý měsíc dostávají podporu sociálních pracovnic, které jim pomáhají s vyřízením úřadů, kontrolují stav bytu, ale i spotřebu energií.
„Už delší dobu pronajímám byt v Liberci a poslední dva roky pozoruji, že je čím dál složitější najít rozumného nájemníka, díky pár nepříjemným zkušenostem jsem zkoušel hledat jiné možnosti pronájmu. Nejvíc mě potěšilo, že byt pronajímám městu, a to pak samo obstarává nájemníky i s veškerým servisem. Po pročtení informací, co to vše obnáší, jsem odeslal elektronický formulář, a hned druhý den se mi z LNA ozvali. Naprostá profesionalita po realitní stránce. Poslední motivací bylo, že poskytnutím bytu pomohu lidem v bytové nouzi, kterých je bohužel stále dost. Za dosavadní spolupráci musím LNA poděkovat,“ říká jeden z pronajímatelů bytu Radek Felcman.
Cílovou skupinou LNA jsou nejčastěji osoby v bytové nouzi, které agentura vybírá z čekatelů na magistrátní byty a klientů Centra bydlení Liberec. „Zájemci, kteří využili služeb LNA, vykazují aktivní zaměstnání nebo pobírají dávky důchodového pojištění. Agentura aktivně podporuje nájemníky nejen v jejich zabydlování, ale také při vyřizování administrativy na úřadech nebo při jazykové bariéře,“ upozorňuje Helena Krčmářová z Liberecké nájemní agentury.
LNA tak nabízí podporu především těm, kteří jsou v bytové nouzi a hledají dostupné řešení. „Chtěli jsme si otestovat, zdali je mezi majiteli bytů zájem spolupracovat s městem. Ve zkušební fázi jsme si dali za cíl získat 18 bytů. Za necelé tři měsíce od spuštění Liberecké nájemní agentury máme uzavřenou polovinu smluv a s dalšími vlastníky jednáme. Vzhledem k zájmu už teď přemýšlíme, jak v projektu pokračovat, abychom mohli nabrat více bytů,“ vysvětluje náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.
Podle expertního odhadu Ministerstva pro místní rozvoj je v Česku dlouhodobě neobydlených bytů asi 577 tisíc, z toho 200 tisíc v bytových domech. A Liberec v tomto ohledu není výjimkou. „Jsem rád, že díky nájemní agentuře se daří na trh vracet byty, které by jinak zůstaly prázdné,“ dodává náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV