Litoměřice: U „Boženy“ se chystá oprava horkovodu, začne 5. srpna

13.12.2024 22:41 | Tisková zpráva

Úložiště radioaktivních odpadů Richard nedaleko Litoměřic slaví v letošním roce 60. let bezpečného provozu. Prostory, v nichž se nachází vybudovali za 2. světové války vězni nacistického režimu. Právě jim úložiště v roce výročí vybudovalo památník, který ve čtvrtek 12. prosince odhalil prezident republiky Petr Pavel. Akce se zúčastnili také zástupci města Litoměřice v čele se starostou Radkem Löwym.

Litoměřice: U „Boženy“ se chystá oprava horkovodu, začne 5. srpna
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

„Pana prezidenta jsme poté přivítali i přímo v úložišti, kde mu kolegové představili nejen samotné prostory, ale především každodenní činnosti SÚRAO a problematiku ukládání radioaktivních odpadů,“ uvedla Martina Bílá, vedoucí oddělení komunikace Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).

Pomník vězňům za účasti členů Občanské kontrolní komise Richard, tedy především starosty Litoměřic a zástupců blízkých obcí vysvětil biskup litoměřický Stanislav Přibyl. Jeho autorem je typograf Vojtěch Říha, za samotnou realizací stojí Adam Vaškovský.

„Symbolika pomníku upozorňuje na tři fáze života místa v kopci Bídnice, které bylo poznamenáno dějinami 20. století a postupně bylo vápencovým dolem, nacistickou podzemní továrnou, a nakonec od roku 1964 úložištěm radioaktivních odpadů,“ popsala Martina Bílá.

Betonové kvádry odkazují na vnitřní prostory s dodnes výrazným šalováním, kde do betonových prvků vězni otiskovali svá jména. Právě proto je otištěn i v památníku nápis: „Za druhé světové války zde kvůli výstavbě továrny Richard nacistický režim věznil tisíce lidí – občanů mnoha států Evropy. Více než 4000 jich zemřelo. Nemine den, kdy bychom na ně nemysleli.“ „Obětem doby, kdy mnozí lidé přestali být lidmi.“

V Úložišti Richard se ukládají takzvané institucionální odpady. Tyto odpady vznikají ve zdravotnictví, průmyslu, zemědělství či výzkumu. Jedná se například o vyřazené radioaktivní zářiče, jako jsou požární hlásiče nebo hladinoměry, dále také kontaminovaná suť, plasty a papír.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pardubice: Jak se loni hospodařilo v městských lesích?

7:33 Pardubice: Jak se loni hospodařilo v městských lesích?

Nahodilé těžby, zásahy u proschlých dřevin, úpravy cest nebo třeba instalace nových laviček. To vše …