Odbor stavební a rozvoje města, oddělení služeb – úsek zeleně zajišťuje průběžnou kontrolu dřevin ve městě a příměstských částí. Se zhoršujícími klimatickými podmínkami a růstem množství stresových faktorů stromového vegetačního patra se však zvyšují požadavky na kontrolu zdravotního stavu a provozní bezpečnosti dřevin. Vzhledem k rozsahu a množství stromů ve městě je sběr dat velmi časově i finančně náročný.
Z tohoto důvodu byl hledán vhodný způsob a technologie, které by umožnily rychlejší sběr dat s efektivnějším vyhodnocením a následným efektivním naplánováním terénních kontrol a priorizace zásahů na jednotlivých dřevinách.
Vybraná technologie greehill (kterou v Mladé Boleslavi zajistí společnost Atregia) poskytuje službu mapování městské zeleně, která využívá kombinaci nejnovějších technologií pro dodání unikátních výstupů pro správu městské zeleně. Služba kombinuje mapování pomocí technologie LiDAR, sběr panoramatických fotografií ve vysokém rozlišení a umělou inteligenci, která je trénována na identifikaci stromů, jejich korun a větvení, s řadou procedur strojového učení, které dovedou vytěžit informace z fotografií a Point Cloudu tak, že automatizovaně vytvoří 3D modely stromů v digitální podobě a umožní automatizovaný sběr metrických informací a automatizované zpracování a popis dat o každém zpracovaném stromu, aby mohly být efektivně naplánovány terénní kontroly, či šetření, jejichž výskyt se s ohledem na závěry Adaptační strategie na změnu klimatu Statutárního města Mladá Boleslav, bude v průběhu času dále zvyšovat.
Předmětem digitální inventarizace v rámci této zakázky bude 40 000 kusů dřevin. Sběr dat probíhá z vozidla s technologiemi umožňující zaměření a popis každého stromu minimálně tisíci body pro potřebu jeho pozdějšího vykreslení dřevin a jejich statiky v platformě. Digitální inventarizace zeleně bude spočívat v mapování, identifikaci a zákresu polohy dřevin, dodávce metrik konkrétních dřevin, dodávce digitální platformy s funkcemi zobrazení, tvorba či funkce exportu dat vhodných pro import do stávajícího systému GIS, a nakonec předání či funkce exportu fotodokumentace. Realizace zakázky je naplánována od dubna do října tohoto roku, kde nejvíce času zabere zpracování nasnímaných dat a jejich vyhodnocení.
Výsledkem mapování pro správce městské zeleně bude seznam stromů odumírajících, s významnými úhly náklonu nebo nízkými bezpečnostními faktory na základě druhové specifikace biometrické analýzy umožňující včasné zásahy. Dále budou vytipovány stromy trpící nízkou vitalitou, nedostatečným indexem listové plochy, dutinami nebo rozpadem, což umožní včasně zasáhnout a odvrátit pokročilé problémy a minimalizovat riziko nehod se stromy. Získané poznatky umožní efektivně spravovat městskou zeleň. Jednotlivé 3D modely stromů budou přístupné správci zeleně na webovém rozhraní, kam bude zajištěn bezplatný uživatelský přístup na 1 rok ode dne předání a převzetí díla a dále se bude pracovat s daty v našem systému GIS v podobě 2D. Digitalizace a prostorová evidence stromů v Mladé Boleslavi bude částečně spolufinancována z dotačního titulu a zbývající náklady budou hrazeny z rozpočtu města v roce 2025.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV