Studenti z Hasseltské univerzity v Belgii, kde působí i Šumperan Hrubý, přihlásil svůj experiment do programu Evropské vesmírné agentury (ESA) loni na jaře. Na přípravu citlivého magnetometru pak měli pouhý rok.
„Pro nás studenty je to neuvěřitelná pocta. Stále si nedokážeme uvědomit, že námi postavené zařízení bude deset měsíců provádět měření na palubě ISS,“ vysvětluje Jaroslav Hrubý, doktorand a vedoucí studentského týmu, který přístroj vytvořil.
Jaroslav Hrubý absolvoval fakultu Biomedicínského inženýrství na pražské ČVUT, nyní působí na belgické univerzitě.
Magnetometr OSCAR-QUBE je prvním kvantovým magnetometrem na bázi diamantu, který sestrojili studenti a který bude provádět měření ve vesmíru, konkrétně bude z vesmíru mapovat magnetické pole kolem Země.
Přístroj je již třetím v sérii studentských experimentů OSCAR v rámci edukativních programů Evropské vesmírné agentury (ESA). „V roce 2018 již jeden z prototypů našeho magnetometru vzlétl balónem do stratosféry, nyní jsme se vydali do vesmíru, abychom provedli naše měření a plně otestovali tuto novou technologii. Je to splněný sen,“ říká Jaroslav Hrubý.
Za deset měsíců se přístroj vrátí na Zemi, studenti jej plánují vystavit v kampusu, aby inspiroval ostatní. Vývoj sponzorovala Univerzita v Hasseltu a firmy Melexis, POM Limburg, Element Six i šumperský SELECT SYSTEM.
Reportáž ČT ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV