Navýšení počtu dětí si žádá také větší kuchyň, která je čerstvě v provozu. Přístavbou prochází také školka v Dražkovicích, na jejíž rozšíření se dohodlo město společně s obcemi Staré Jesenčany a Dubany.
„Těší mě, že se podařila částečná kolaudace, a od tohoto týdne jsme ve školce zprovoznili a dokončili rozšířenou kuchyň, jejíž kapacita je nově navýšena pro 220 dětí a 30 pracovníků školky. Přístavba nového objektu pro 100 pardubických dětí od dvou let ze třetího školského spádového obvodu se nachází na východní části pozemku a navazuje právě na rozšířenou kuchyň, která má i kompletně nové a špičkové gastrovybavení. Věřím, že dětem bude jídlo z nové kuchyně chutnat,“ informuje I. náměstek primátora zodpovědný za školství a rozpočet města Jakub Rychtecký s tím, že dosud magistrát zajišťoval stravu dovozem z mateřské školy Závodu míru.
Rozšíření dukelské školky Kamarád bylo pro radnici nutností - třetí školský obvod se co do počtu obyvatel rozrostl a v lokalitě Dukly se do budoucna počítá s další výstavbou. „Touto strategickou školskou investicí za téměř 85 milionů korun navyšujeme kapacity pro rodiny bydlící od Opočínku přes Svítkov, Duklu, Višňovku po S. K. Neumanna či Nové Jesenčany. Od předání stavby je to, sportovní terminologií řečeno, sprint. Všichni děláme vše pro to, aby nových sto míst bylo připraveno pro děti již pro školní rok 2025/2026. Děkuji všem rodičům a dětem ze stávajících tříd Mateřské školy Kamarád za pochopení a vstřícnost, ale také personálu školky a dodavateli stavby za to, jak se nám společně daří probíhající investici koordinovat, abychom co nejméně omezovali provoz školky. Opravdu si toho vážím,“ říká Jakub Rychtecký.
Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?Anketa
Dotaci 65,5 milionu korun na rekonstrukci, kterou bude město prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace čerpat z Integrovaného regionálního operačního programu. Povinný spolupodíl navíc ze státního rozpočtu činí 3,875 milionu korun.
V přístavované části aktuálně probíhá montáž rozvodů elektro, vzduchotechniky a zdravotně technických instalací, připravují se betonáže nosných prvků pro pokládku stropních panelů. „V nejbližších dnech nás čeká také fasáda u vstupu stávající části školky. Společně s architekty také upřesňujeme barevné řešení podlah a vnější vybavení našich prostor,“ jmenuje ředitelka mateřské školy Kamarád Petra Pecháčková s tím, že komunikace se stavbaři od dodavatele Marhold a zástupci zřizovatele probíhá na každodenní bázi.
Součástí investice je i úprava zahrady, venkovní prostor bude v další fázi obohacen o modulární buňky pro skladování hraček, lezeckou stěnu a kreslící tabuli. Před školkou rovněž vznikne dostatečně velký prostor pro kryté stání jízdních kol a výrazně se zlepší bezpečnost při parkování zajištěním nového vjezdu a výjezdu.
Město předalo staveniště také v Dražkovicích
Stavební ruch v těchto dnech začíná také v mateřské škole zřizované městem v Dražkovicích, kde staveniště převzal dodavatel, stavební firma Stavby-Eda, s.r.o., která vzešla z výběrového řízení. Město zde ve spolupráci s Dubany a Starými Jesenčany přistavuje jednu plnohodnotnou třídu.
„Současná kapacita školky je 39 dětí. Investiční náklady na přístavbu o novou třídu s kapacitou 25 míst, řešení požární bezpečnosti a doplnění zázemí zahrady o nové prvky činí 13,056 milionu korun, doba realizace je podle smlouvy 10 měsíců,“ shrnuje náměstek pro školství Jakub Rychtecký.
Přístavba mateřské školy v Dražkovicích je výhodná pro město i obce Staré Jesenčany a Dubany, jejichž zastupitelstva se na spolupráci s pardubickou radnicí domluvila. Jde o ekonomicky i časově nejvýhodnější a nejrychlejší variantu, a to jak z pohledu investičních, tak provozních nákladů. Zřizovatelem mateřinky je a bude město Pardubice. Město se s obcemi dohodlo na vytvoření společného spádového školského obvodu. Fakticky to znamená, že dubanské a jesenčanské děti s trvalým pobytem ve svých obcích budou mít tuto školku určenou pro podávání přihlášek u zápisu a nebudou mít důvod hlásit se do jiných pardubických mateřských škol.
„Dražkovická školka nabízí rodinné prostředí a je moc hezká, avšak z pohledu řady pardubických rodičů bydlících ve spádovém školském obvodu nemá tak šťastnou polohu a je tak trochu z ruky. Naopak pro dubanské a jesenčanské rodiče je to při cestě do krajského města za prací. Dohodli jsme se také, že 66 procent ceny přístavby zafinancují obce Dubany a Staré Jesenčany, zbytek Pardubice. Obce Dubany a Staré Jesenčany pak budou hradit výdaje spojené s provozem MŠ Dražkovice pro 25 dětí, stejně jako je tomu ze strany města v případě tříd pro pardubické děti,“ vysvětluje Rychtecký parametry dohod s tím, že pro pardubické spádové děti naroste kapacita v mateřské škole v ulici Teplého o sto míst.
Spolupráci si pochvaluje i starostka obce Dubany. „Pokud bychom novou mateřskou školku stavěli sami, znamenalo by to výrazně vyšší investiční náklady. Například by bylo nutné vybudovat novou kuchyň a další zázemí. Shánět ředitelku a pedagogický i nepedagogický personál. Díky smlouvě však máme zajištěno minimálně deset let provozu jedné třídy pro naše občany s možností prodloužení,“ komentuje uzavřené dohody starostka obce Dubany Iva Kučerová. V případě základních škol má město smlouvu uzavřenou smlouvu se 14 obcemi, v případě mateřských škol se jedná o první příklad takové spádové spolupráce.
Obecně závaznou vyhláškou je tedy nově vytvořen společný školský obvod Mateřské školy Pardubice – Dražkovice 146, přednostně určený kromě spádových pardubických dětí také pro uchazeče s trvalým pobytem v obci Dubany a obci Staré Jesenčany.
Územně je vymezen takto:
- část území statutárního města Pardubice - část území městského obvodu Pardubice V (část Zeleného Předměstí vč. sídliště Višňovka, Dukla a Nové Jesenčany) a část území městského obvodu Pardubice VI (Svítkov, Popkovice, Staré Čívice, Lány na Důlku a Opočínek),
- celé území obce Dubany,
- celé území obce Staré Jesenčany.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV