Městská policie Pardubice proto na jaře zesílí kontroly zaměřené na dodržování pravidel parkování a ochranu veřejné zeleně. Strážníci budou postupovat v souladu s rozhodnutím krajského soudu, který v nedávném nálezu stanovil, že zábor veřejného prostranství může probíhat různými způsoby, včetně neoprávněného parkování motorových vozidel.
Městská vyhláška už nyní zakazuje stání na veřejné zeleni, avšak nový soudní nález rozšiřuje možnosti postihu i na další veřejné prostory, které nejsou přímo travnaté, ale nejsou ani určeny k parkování. To znamená, že například vyježděná plocha, kde už tráva neroste, není pro řidiče argumentem pro beztrestné stání.
Porušení vyhlášky i nezákonný zábor veřejného prostranství mohou být sankcionovány pokutou až do výše 10 000 korun v příkazním řízení. Ve správním řízení pak mohou být sankce násobně vyšší. V případě záboru veřejného prostranství se navíc přestupek zaznamenává do registru přestupků.
Strážníci budou vyhlášku uplatňovat v případech, kdy je jasné, že vozidlo stojí na travnaté ploše. Pokud řidič argumentuje, že na daném místě už žádná tráva není, platí, že právě nešetrným parkováním mohla být plocha poškozena a nelze jej považovat za oprávněný důvod k dalšímu užívání.
Rozšíření pravidel městská policie využije také při řešení dalších případů, jako je nelegální odstavení přívěsných vozíků na chodnících nebo stání vozidel na plochách, které nejsou součástí pozemní komunikace dle katastru.
Městská policie apeluje na řidiče, aby respektovali pravidla a přispěli k ochraně veřejné zeleně a estetického vzhledu města. Šetrné parkování pomáhá nejen přírodě, ale také celkovému komfortu obyvatel a návštěvníků Pardubic.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV