Úpravou prošla i zdejší zeleň, přibyly např. trvalkové záhony. Uprostřed prostranství mezi panelovými domy nyní také stojí dvě lavičky věnované Jaroslavu Bukovskému, jednomu ze zdejších obyvatel, který místu jako starousedlík věnoval velkou péči. Lavičky dnes slavnostně odhalilo vedení prvního plzeňského obvodu, a to za přítomnosti rodiny a přátel J. Bukovského, který zemřel loni v září ve věku 84 let. Dílo navrhla plzeňská architektonická kancelář Projectstudio8, která též stojí za projektem revitalizace vnitrobloku. Stavební práce vyšly na zhruba 10,5 milionu korun, půl milionem přispěl Fond životního prostředí města Plzně.
„Zmodernizovali jsme další kus tohoto rozlehlého sídliště, kde žije velké množství obyvatel. Architekti uchopili prostor komplexně, přičemž se zabývali náměty místních obyvatel, které vzešly z veřejných projednání. Díky tomu se podařilo skloubit požadavky napříč generacemi, a tak zde najdou vyžití mladí lidé vč. malých dětí, ale i starší generace, která volala zejména po místech pro odpočinek a relaxaci,“ uvedl první místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, v jehož gesci jsou investice.
Již bylo zmíněno, že novou tvář vnitrobloku dotváří také dvě originální lavičky věnované zdejšímu starousedlíkovi Jaroslavu Bukovskému, který loni v září zemřel.
Chcete, aby se koalice STAČILO! dostala do Poslanecké sněmovny?Anketa
„Pan Bukovský si dobře pamatoval toto sídliště ještě z doby jeho vzniku, dokonce se zde kdysi jako aktivní občan podílel na různých pracích, s tímto místem byl neodmyslitelně spjatý. Vždy se hodně zajímal o to, jak vypadá okolí domu, kde žije, a jak bude vypadat v budoucnu. Taktéž se účastnil všech veřejných projednání, které se týkaly revitalizace území,“ řekl k tomu architekt Ondřej Janout. Když J. Bukovský zemřel, navrhl i s kolegy umístit do vnitrobloku něco, co bude trvale připomínat jeho odkaz. A tak se zrodil nápad na vytvoření lavičky.
„Z jednoho kmene bukového dřeva se podařilo vytvarovat dvě lavičky, které stojí naproti sobě. Lidem nabízejí příjemné odpočinkové místo,“ vysvětlil Janout s tím, že autoři trvali na přírodním charakteru mobiliáře, neboť J. Bukovský byl velkým milovníkem přírody, mimo jiné byl předsedou spolku Bolevecká příroda.
O proměně místa mezi panelovými domy se začalo nahlas hovořit v roce 2019 a na podzim toho roku se zde uskutečnilo první setkání s občany. Z jejich úst zaznělo zejména to, že by chtěli obnovit povrch zdejšího sportovního hřiště, doplnit lavičky a odpadkové koše, vybudovat pískoviště a vysadit nové stromy. Po vypracování architektonické studie následovalo další setkání s občany a tvorba vlastního projektu. Citelného zásahu se dočkala vegetace, která zde zahrnuje poměrně velkou plochu.
Po stránce krajinářské se architekti shodli především na celkovém zprůhlednění prostředí, odstranění náletové zeleně, kultivaci stávající vegetace a výsadbu nové vrstvy zeleně. I proto se zde loni na jaře kácelo. „K založení zeleně tady došlo už před delší dobou, a tak měly některé stromy již velkou konkurenci, mnohé keře se zase dožily do takových rozměrů, že už to nebylo pěkné. Místo nich byly zasazeny jiné, které mají spodní patro volné,“ vysvětlila krajinná architektka Lucie Tlustá.
Sídlištní prostor architekti celkově hodnotili jako velmi kvalitní, a to už před samotnou revitalizací. Popisovaný vnitroblok se nachází na hustě obydleném sídlišti Lochotín a svou rozlohou 5145 metrů čtverečních patří v této části sídliště k těm větším.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV