Praha: Primátor dnes přijal kominíky

09.02.2012 21:33 | Zprávy

Zástupce Cechu pražských kominíků a Jednoty kominíků dnes přijal na pražské radnici primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda spolu s radní Helenou Chudomelovou. Tradiční setkání proběhlo pod historickým praporem pražské Jednoty kominíků, který kominíkům věnoval Magistrát hl. m. Prahy.

Praha: Primátor dnes přijal kominíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žižkovský vysílač

„Dovolte mi, abych vyjádřil svou hlubokou úctu k živnostem jako takovým, protože živnosti nás všechny živí. I nás úředníky a politiky a jsou motorem české ekonomiky. Proto jsem velice potěšen, že i díky projektu Řemeslo žije se bude kominické řemeslo i nadále vyvíjet,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Tradiční novoroční setkání s Cechem pražských kominíků a Jednoty kominíků, probíhá již druhou desítku let. Je to stará tradice obnovená po r. 1990.

Jediná škola ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy, která vyučuje obor vzdělání s výučním listem Kominík, je Střední odborná škola stavební a zahradnická, Praha 9, Učňovská 1. Ve školním roce 2010/2011 má škola celkem 37 žáků tohoto oboru. V České republice je kolem 600 kominíků, kteří jsou registrováni ve Společenstvu kominíků ČR. Celkový počet kominíků v celé republice je odhadem kolem 1 100.

Kominictví jako živnost vzniklo v Čechách v 16. století, kdy se obecněji rozšířilo užívání kamen a s ním stavba úzkých „vlašských“ komínů. Před tím čistila široké komíny a průduchy krbů a ohnišť kuchyní čeleď a pomahači. Odborné vymetání komínů přinesli do Čech a do Německa Italové.

Kominický cech vznikl v pražských městech až po všeobecném rozšíření řemesla a jeho nejstarší dochovaná pečetidla a písemné materiály pocházejí z 18. století. Patronem cechu zobrazovaným v cechovním znaku, na cechovní korouhvi a na pečetích byl sv. Florián s praporcem, vědrem a kominickými škrabkami. Po zrušení cechů v roce 1849 vzniklo podle nového živnostenského řádu C. k. privilegované společenstvo kominíků v Praze a Jednota kominických tovaryšů ku vzájemné podpoře. Po vzniku Československé republiky se v roce 1920 ustavila Jednota kominíků v Praze, jejíž činnost byla opakovaně přerušena v letech 1939–1945, 1951–1968 a 1981–1990, avšak vždy byla znovu obnovena.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Magistrát hl.m. Prahy

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Město vydražilo dalších 21 odstavených aut

16:48 Karlovy Vary: Město vydražilo dalších 21 odstavených aut

Karlovy Vary dražily dalších 21 vozidel, která byla odstavena na komunikacích a veřejných plochách v…