V pondělí 16. prosince si investici prohlédlo vedení města. Po rekonstrukci sociálního zázemí z roku 2022 za zhruba čtyři miliony korun jde o další zatraktivnění prostoru. „Vycházíme z investičního záměru z roku 2021, který vzešel z celkového posouzení stavu Besedního domu. Vymezili jsme si oblasti, které vyžadují naši pozornost a u kterých investice zajistí největší přínos, například v případě funkčnosti. Na základě dalších jednání se ukázalo jako nejaktuálnější v rámci další etapy řešit právě prostory před hlavním sálem. Foyer působí svěže, nabízí moderní prvky a zejména praktičtější provoz,“ potvrdil vyškovský místostarosta Josef Kachlík.
Jiné využití prostoru má přinést právě větší kapacitu a pohodlnější pohyb návštěvníků, kdy jedni čekají na odbavení u šatny, zatímco jiní už chtějí foyer opustit. Prostor částečně uvolnil menší barový i jinak tvarovaný šatnový pult.
Jste pro zvýšení a rozšíření poplatků za Českou televizi a Český rozhlas?Anketa
„Zejména v chladných měsících, kdy lidé využívají šatnu, foyer trpí nárazovou přetížeností. Nově jakmile skončí představení, diváci zamíří středem foyer ke kameninové mramorované stěně a kolem šatnového pultu po obsloužení k východu, kde nám aktuální změny umožní otevření bočních dveří do hlavního přístupového schodiště. Snížíme tak čekací dobu a zlepšíme celkovou spokojenost veřejnosti. Menší bar pak umožní opětovné otevření samostatného průchodu do malého sálu. Zkrátka očekáváme větší praktičnost a flexibilitu prostoru,“ prohlásila ředitelka Městského kulturního střediska Vyškov Viera Maňásková.
Tomu všemu nicméně předcházela obnova stavebních konstrukcí i technických rozvodů (kanalizace, voda, elektro a ústřední topení). „Nešlo jen o celkovou změnu vzhledu a funkčnosti místa, rekonstrukci jsme pojali komplexně, aby byla místnost připravená na budoucí výzvy a potřeby. Nové jsou podlahy, obklady či podhledy i třeba šatnový věšákový systém. Zásahy se dotkly nejen foyer, ale i navazující vstupní chodby a zadní místnosti u výtahu. Ta může při větších akcích sloužit jako přídavný salonek,“ naznačil místostarosta Kachlík.
Jako první nicméně návštěvníka zaujme esteticky přitažlivý design. „Věřím, že se foyer stane místem, kde se lidé rádi zastaví. Boxy na sezení působily zastarale, navíc se s nimi nedalo hýbat. Pro nové posezení to neplatí, navíc sestava mobilních stolků a křesílek se do prostoru mnohem víc hodí. Hned při vstupu navíc zaujmou atraktivní stropní svítidla. Zavedení nových prvků zkrátka prostor příjemně osvěžuje,“ ocenil starosta Vyškova Karel Jurka s tím, že na mramorované stěně vedle toalet vyčnívá nápis názvu objektu s letopočtem 1886, tedy rokem, kdy byla neorenesanční budova Besedního domu uvedená do provozu.
Cena prací přesáhla 7,1 milionu korun. Nadto zhruba 750 tisíc stojí další vybavení, ať už jde o elektrospotřebiče nebo právě volně stojící nábytek (vyšší i klasické stolky, židle).
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV