Znáte ten důl, který bere lidem na Liberecku vodu? Místní si někdy musí vybírat mezi mytím nádobím a sprchováním a důl si jede "vesele" dál a má se ještě rozšiřovat. Ano, je řeč o Turówu.
Níže poznámky Jaromíra Baxy z cyklojízdy a happeningu okolo dolu pořádaného přáteli z Die Grünen ze Saska.Je to delší čtení, ale jde o (možná) to nejcennější, co máme – vodu.
VELIKOST: "Takhle po cestě si člověk dobře uvědomí velikost celé té obludnosti - objetí dolu byl výlet na 30 kilometrů, a to jsme neobjížděli vedlejší výsypku, která je v podstatě stejně velká jak důl samotný."
CO SE ZDE TĚŽÍ: "V dolu Turów se těží lignit, nejméně kvalitní hnědé uhlí. Těžit se má až do roku 2044. Klimatické krizi a protestům ze sousedních zemí navzdory."
ROZŠÍŘENÍ DOLU. "Díky dalšímu prohloubení dolu přijde celé okolí o vodu a německá Žitava se propadne o půl metru. Řeka Nisa nejspíš skončí v trubkách nebo v umělém korytě. Celý region zmešká příležitost čerpat peníze z modernizačního fondu EU, protože tady se tak nějak nemodernizuje."
MEZINÁRODNÍ SOUD: "Nyní probíhá soud o právoplatnosti prodloužení povolení těžby, jak dopadne, nejde zatím předvídat. Zároveň běží mezivládní jednání, hlavně mezi Českem a Polskem. Informace z jednání moc neprosakují, nezbývá než doufat, že osudy nás všech nevymění za pár miliard na vodovody v nejpostiženějších obcích."
CO BUDE S VODOU? "Pár lidem možná vodu teoreticky přivedeme, pokud teda bude odkud, protože když zmizí z celé krajiny, těžko ji dostaneme do vodovodů."
ZISKY PŘEDEVŠÍM: "Podle společnosti PGE, provozovatele elektrárny a dolu, pokračování těžby a výroby elektřiny z uhlí kraji zajistí perspektivu. Jde jen o to jakou a pro koho."
ŘEŠENÍ: "Nezbývá než věřit, že cena emisních povolenek spolu s pokrokem v efektivitě výroby energie z čistých zdrojů (slunce, vítr) povedou k odchodu od uhlí mnohem dřív, než se dnes plánuje. Jak v Polsku, tak u nás."
Česká vláda místo pevného stanoviska a podpory žaloby jedná za zády svých občanů s Polskem. Je to nefér nejen k místním, ale i k místní přírodě a zdrojům vody. PGE těží na Turówě ilegálně a je třeba to řešit.
Děkujeme všem za to, že na místě byli, moc rádi jsme i za setkání s Annou Cavazzini, zelenou europoslankyní.
Další akce bude hned 18. září přímo na Trojmezí. Přijďte i vy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV