ODS: Účinnost dva dny v roce a tabulka povinností, přelomová úprava právního řádu je na spadnutí

16.10.2019 4:33 | Zprávy

Poslanci včera projednají novelu zákona, která předkladatelům zákonů ukládá ke každému předpisu sestavit tabulku povinností, kterou s sebou daná úprava nese. Novela zároveň stanovuje, že zákony mohou vstoupit v účinnost jen dva dny v roce. Podle Martina Kupky a Marka Bendy z ODS tato novela významně zpřehlední legislativní prostředí v České republice.

 ODS: Účinnost dva dny v roce a tabulka povinností, přelomová úprava právního řádu je na spadnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: ODS, ilustrační foto

 „Chceme, aby české zákony byly co nejjednodušší a jejich dopady se daly snáz předvídat. Inspirovali jsme se ve světě a vyslyšeli připomínky občanů, podnikatelů a také ředitelů škol. Účinností dva dny v roce odpadne nejistota a často složité dohledávání, od kdy přesně platí například nová povinnost,“ komentuje návrh, aby české zákony mohly vstoupit v účinnost pouze ve dvou dnech v roce místopředseda ODS Martin Kupka. Zákony by nově měly vstupovat  v účinnost od 1. ledna nebo od 1. července.

Další převratnou novinkou je také tabulka povinností, která bude muset být nově předložena ke každému zákonu. „V množství povinností vyplývajících z nových zákonů se často nevyznají ani právní experti, natož malí podnikatelé nebo občané ČR, proto zavádíme tabulku, ve které si každý bude moci přehledně zjistit, co s sebou daná novela nese. Je to jeden z prvních kroků k přívětivější státní správě. Do budoucna chceme, aby nová povinnost vešla v platnost jen tehdy, když se dvě jiné zruší,“ říká předseda ústavně právního výboru za ODS Marek Benda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KSČM odmítá další vládní destrukci školského systému

6:03 KSČM odmítá další vládní destrukci školského systému

Fialova asociální vláda pokračuje v destrukci České republiky a rozvracení fungující školní soustavy…