Aulická Jírovcová (KSČM): Ústavní péče by stále měla být součástí

27.01.2021 17:33 | Zprávy

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 27. ledna 2021 k zákonu o sociálně-právní ochraně dětí

Aulická Jírovcová (KSČM): Ústavní péče by stále měla být součástí
Foto: Archiv KSČM
Popisek: Hana Aulická Jírovcová

Vážené kolegyně, kolegové,

musím říci, že jsem k této novele zákona čekala větší diskusi, ale možná se to gró odehraje na výboru pro sociální politiku. Každopádně není nic nového, že tato novela je velmi očekávanou novelou, a více méně paní ministryně slibuje už téměř rok. No tak je možná velice smutné, že se na jednání dostává až teď, ale každopádně myslím si, děkuji za nápovědu, paní ministryně. Myslím si, že jsou tam věci, které je opravdu důležité projednat.

Včera jsem hovořila pro Českou televizi a vyjadřovala jsem se k této oblasti. A musím říci, vlastně bylo to po brífinku paní ministryně ve dvě hodiny, a musím říci, že jsem docela zklamána, že paní ministryně vyjádřila politováníhodné stanovisko, že v tomto návrhu se nebavíme o zrušení ústavní péče pro nejmenší děti, tzn., do tří let, tzv. kojenecké ústavy nebo dětská centra, tak jak o nich hovoříme.

A paní redaktorka mi říká, že jsme vlastně rarita v České republice. Já vím, že na mě jsou různé názory, že jsem pro ústavní péči a jsem proti pěstounům a tak dále. Musím říci, že to tak není a že bych si přála, aby se konečně tyto dva tábory začaly i proti sobě vlastně popuzovat. A víceméně jsem přesvědčená, že v České republice mají místo, když to řeknu, obě dvě péče. Říkám to proto, že ty argumenty, které se nesou v rámci ústavní péče, jsou velmi dávány z toho, že je tam neznalost té péče, jak se vlastně pečuje o ty děti, co jim je všechno poskytováno a za jakých okolností se tam ty děti dostávají, versus samozřejmě takzvaní přechodní pěstouni, kteří - a bylo tou myšlenkou, aby se starali právě o ty nejmenší děti. Ale nikdo třeba už neříká ani v praxi, že my třeba v Ústeckém kraji, když potom děti se musejí odebrat z rodiny a tak dále, že ve velké míře se nebavíme jenom o jednom dítěti nebo o dvou, ale my máme sourozenecké skupiny, kde se bavíme i o třech, o čtyřech, o pěti, nebo o šesti, a není výjimkou ani osmičlenná sourozenecká skupina. Ano, samozřejmě jsou to i starší děti, ale ve velké míře se můžou třeba z těch několika sourozenců být i právě děti do těch třech, potažmo čtyř let věku, a potom se řeší, jak budou umisťovány. Když jsem se jednou ptala na výboru pro sociální politiku přechodných pěstounů, jestli jsou schopni se postarat o dva a více těchto dětí, které je potřeba z nějakých důvodů umístit, tak mi nikdo z nich neodpověděl.

Vím také z praxe, a hovořila jsem s dlouhodobými pěstouny, že snaha některých přechodných pěstounů už je, aby se třeba mohli postarat alespoň o dvě děti, ale musím říci, že se k tomu takzvaně nehrnou. A to je to, proč říkám, že ta ústavní péče by stále v České republice měla být součástí. A také proto, že v té ústavní péči jsou především děti, které mají závažné zdravotní problémy a které my bychom tímto odsoudili, aby ležely celou dobu v nemocnicích, kam prostě, asi si všichni uvědomíme, že tam ty děti nepatří. A i ti rodiče, kteří velmi často i děti navštěvují, protože doma se prostě o ně nemůžou starat z nějakých důvodů, a nejsou to jen odložené děti, tak si myslím, že i pro ně by to byla velká frustrace, aby tyto děti prostě ležely v nemocničním prostředí.

Proto říkám, že bych byla velmi nerada, abychom se díky tomuto návrhu dostali i do této diskuse, že chceme zrušit ústavní péči pro nejmenší děti v České republice. Protože má své místo. A já, pokud tady budeme mít bohužel tyto závažně zdravotně postižené děti, ať už to je fyzicky, anebo další, tak budu stát za tím, že je potřeba mít i tuto péči.

Také mě velice zaráží samotné financování. My jsme chtěli a moc jsme o to stáli, aby zařízení vyžadující okamžitou péči bylo financováno paušálně a bez toho, aby byly kráceny ty části o takzvané deniny, to znamená o tuto část, kdy dítě není z nějakého důvodu v rámci tohoto zařízení. Bohužel se to nestalo. Sice došlo k navýšení návrhu na 30 000, ale každopádně si myslíme, že i ta částka by mohla být třeba 28 000, ale když bude zajištěno, že to bude paušální částka, tak pro ta zařízení, a je jedno, jestli je to klokánek takzvaně, protože to zřizuje samozřejmě někdo jiný, anebo jestli to jsou opravdu zařízení vyžadující okamžitou péči, třeba při dětských domovech, anebo další subjekty, tak to zařízení by mělo jistotu, že dostane tuto částku samozřejmě i na to lůžko. To se bohužel nestalo, to znamená, že to bude asi i jeden z našich návrhů, které budeme předkládat. A říkám to z toho důvodu, že jsme to opravdu propočítávali s lidmi na kraji, kteří se tomu věnují. A ze samotného propočítávání denin jsou úplně nešťastní. Je to vlastně jenom taková zbytečná práce v uvozovkách, kterou musejí a zabírá jim čas a musejí to neustále počítat. A samozřejmě i ty organizace to musejí hlásit. A jsou to nemalé částky, o které potom přicházejí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Návrat ke kormidlu

Politice Pirátů moc nerozumím, ale není snad přirozené, že opoziční strany doufají v to, že se dostanou k moci? Teda možná mimo SPD, u které mi přijde, že jí vlastně být v opozici vyhovuje. A co se týká ANO. Podle všeho volby vyhrajete, otázkou je, s kým chcete uzavřít koalici? Zdá se, že máte zásad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Černochová: Dvě procenta vynakládaná na obranu nejsou strop, ale podlaha

7:04 Ministryně Černochová: Dvě procenta vynakládaná na obranu nejsou strop, ale podlaha

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k investicím do armády.