Návrh zapadá do celkové vládní koncepce Digitální Česko a je pod ním podepsáno 137 poslanců. Na přípravě zákona se podíleli experti všech politických stran, zástupci ICT Unie i vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Návrh zákona podpořili také ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš.
„Je to bezpochyby revoluční legislativa, která dává záruku, že k digitalizaci skutečně dojde. Jeho realizace přinese občanům potřebný komfort, na který jsou zvyklí z komerčních služeb, jako je například elektronické bankovnictví, nákup letenek, nakupování online. Navíc je legislativa velmi oceňována i mezi úředníky státního aparátu napříč resorty. Pozitivní je také to, že do budoucna přinese úspory v nákladech na fungování státní správy - ve vyřizování agendy, která doposud probíhá výhradně na úřadě u okénka. Tato možnost bude lidem samozřejmě nadále zachována, ale nově budou mít možnost plnohodnotně využít právě digitální obsloužení,” komentuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Zákon o právu na digitální službu je zastřešující zákon a velký krok vpřed. Nesmíme však zapomínat ani na další eGovernment zákony, které poslanecká skupina předložila - digitální technická mapa, využití bankovních identit v kontaktu se státem či založení firmy za jeden den. Tyto zákony dohromady určí zcela nové mantinely a mají potenciál rozhýbat ztuhlý eGovernment v Česku,” dodává předseda Výboru pro eGovernment Ondřej Profant.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV