V okrajových případech skutečně může jít o trestný čin (jako v případě šíření poplašných zpráv), na to ale již naše právo dávno myslí a rozhodně není třeba dál utahovat kohoutky. Věřím, že ve finále nás může rozmachu fake news zbavit jen důraz na vzdělání člověka a jeho schopnost pracovat s informacemi. Volání po zásahu shora zavání prostou rezignací na rovinu osobní zodpovědnosti, která je přitom pro svobodnou společnost tak důležitá.
Řešení leží na dosah ruky. Akorát, jak už tomu u skutečných řešení bývá, není rychlé a neexistuje k němu zkratka. Spočívá v odpovědnosti za svobodu. Pokud si budeme myslet, že všemu rozumíme a není se již co učit, také se již nic nového logicky nenaučíme, protože si k poznání sami uzavřeme cestu. Pokud ale budeme klást důraz na vědomí, že mnohé neznáme, budeme kritičtější k vlastnímu úsudku a zároveň se budeme zbavovat role pěšáků v hrách těch, kterým na nás ve skutečnosti vůbec nezáleží.
Hledejme pravdu, ne vzrušení a senzaci. Pravda není to, co se nám líbí, ale to, co je. A snaha vidět věci takové, jaké jsou, tvoří stezku k osobní svobodě. Pravda osvobozuje. Má smysl sdílet a předávat ověřené informace, nikoli drby.
Politici, vládo, ministerstva i úřady, nebojte se být transparentní. Kde jsou dostupné zdroje informací, výrazně ubývá prostoru pro spekulace a dezinterpretace.
Politici, nehrajte si s ohněm a nelžete. Nevytvářejte kvůli svému osobnímu obrazu alternativní realitu. Radši přiznat chybu a nesplněný slib než šermovat cinknutými grafy, vycucanými čísly a místo ověřených dat citovat diskuze pod novinovými články.
Vládo, investuj do vzdělání. Investujme více peněz do mediální výchovy a do zvyšování informační gramotnosti lidí všech generací. Vzdělání a informace přináší dlouhodobé a skutečné výsledky. Rozpoznat fake news, manipulaci a hoax totiž dokáže každý, když bude vědět, jak hledat zdroje, ověřovat je a pracovat s informacemi. To je totiž zásadní požadavek na dovednosti v tomto století. Tam mají jít investice. Investice do lidí.
Novináři a editoři, nehoňte prosím čtenost používáním zavádějících bombastických “clickbaitových” titulků článků. Mělo by být standardem, že ten, koho se článek či kauza týká, je prvním z konfrontovaných s žádostí o komentář.
Média veřejné služby, nechť se snaží o maximální objektivitu prostřednictvím plurality názorů. Té pomáhá vyvážený výběr hostů a také to, že se novináři snaží nepromítat vlastní emoce do celospolečenských témat.
Každý může občas udělat chybu, říct kravinu, sdílet blbost nebo nepravdivé informace. Měl by však vždy nalézt sílu opravit se, popřípadě se omluvit, a hlavně se snažit chyby neopakovat.
Že je pro někoho právě fake news nástrojem moci je věc jiná, ale i proti tomu můžeme všichni vystupovat na rovině osobní odpovědnosti. Zásahy shora ani cenzura nás nezachrání. Zachrání nás odpovědnost za vlastní svobodu.
Ivan Bartoš
Zdroj: Piratské listy.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV