Pokud komunikace s českými výrobci přece jenom nastala, tak často velmi pozdě a objednávky byly minimální. „Počet firem, které potvrdily zájem státních orgánů, je žalostně nízký. Část z nich navíc uvedla, že některé zakázky byly zrušeny,“ informoval předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Pirátští analytici podrobně analyzovali celkem 75 odpovědi. Alespoň jednu objednávku získalo od ministerstva pouze sedm z nich (cca 9 %). Některé z firem navíc poznamenaly, že došlo ke zrušení zakázek. Ze zjištění vyplývá, že stát reálně spolupracuje s minimem českých výrobců. „Ačkoliv se vláda snaží vzbudit zdání, že chce českým firmám pomáhat, tak místo toho nechává dovážet materiál z Číny, a to včetně necertifikovaných a vadných výrobků. Bude třeba se připravit na možnou druhou vlnu epidemie a mít případně zásoby ochranných pomůcek. Ale to nestačí – vzhledem k dopadům epidemie na ekonomiku je naprosto nezbytné podporovat české firmy a udržet co nejvíce peněz v naší ekonomice. Pokud vláda nezmění svůj přístup, navrhnu zavedení povinnosti nakupovat u tohoto typů nákupů alespoň část materiálu od firem sídlících v Česku,“ uvedl poslanec Radek Holomčík, který průzkum mezi společnostmi vyrábějícími zdravotnický materiál inicioval.
„Děkujeme firmám za doručené odpovědi, které nám pomohly vyhodnotit situaci v oblasti zásobování českým materiálem. Seznam firem sídlících v Česku je veřejně k dispozici vládě, krajům, městům, obcím, firmám i občanům, kteří získají přehled o tom, kde tyto pomůcky objednat a tím podpořit domácí výrobu,“ doplnil Bartoš.
„Řada státních orgánů neoslovila české výrobce zdravotnického materiálu, a dokonce i odmítla jejich žádost o spolupráci či případně vůbec nereagovala. Je nutné, aby se tento přístup neopakoval u nového nastavení zásob zdravotnického materiálu Správy státních hmotných rezerv,“ doplňuje vedoucí analytik Pirátů Petr Fojtík.
Toto šetření u českých výrobců zdravotnického materiálu bylo zahrnuto do podnětu, který předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes podává NKÚ. Přitom první podnět NKÚ doručil předseda Pirátů již v polovině dubna a obsahoval základní přehledy o nákupech, popis jednotlivých problematických kauz a základní popis čínských dodavatelů včetně výpisů ze zahraničních rejstříků. Tentokrát podnět NKÚ obsahuje podrobné cenové srovnání ochranných pomůcek vytvořené portálem Hlídač státu, podrobné informace o odmítnutých objednávkách z důvodu nedostatečné kvality a základní návod týkající se ověřování CE certifikátů ochranných pomůcek včetně ukázky neplatných, irelevantních či dokonce zfalšovaných certifikátů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV