Cílem Pirátů bylo vytvořit transparentní a efektivní systém dohledu nad veřejnými zakázkami, který nejen zrychlí proces schvalování strategických investic, ale také zvýší jeho předvídatelnost. Současný stav je totiž neudržitelný.
„Jako Česko potřebujeme dohled nad veřejnými zakázkami, který je rychlý, transparentní, efektivní, předvídatelný a neblokuje strategické investice. Takový teď nemáme. A takový jsem za Piráty ještě na Ministerstvu pro místní rozvoj připravil,“ uvedl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. „Současný monokratický režim přezkumu veřejných zakázek je evropskou raritou. Funguje extrémně zdlouhavě, protože má až pět instancí. A to činí celý proces nepředvídatelným jak pro zadavatele, tak pro dodavatele.“
Vláda se k reformě ÚOHS zavázala ve vlastním programovém prohlášení vlády. Nyní však, podle Bartoše, přichází zpátečka, kterou lze označit za krok zpět od plnění vládních závazků. A to i přesto, že někteří politici ODS, po odchodu Pirátů z vlády tvrdili, že není třeba žádat Sněmovnu o důvěru, protože se přece programové prohlášení nemění.
Po odchodu Pirátů z vlády přitom není reforma ÚOHS jedinou obětí. Vláda v rychlém sledu rozhodla o opatřeních, která mají negativní dopad na obyvatele. Rušení podpory na hlídání dětí či omezení půjček na obecní bydlení, snižování standardů kybernetické bezpečnosti, osekání předčasných důchodů pro zaměstnance pracující v těžkých podmínkách a zavádění nových poplatků za internet u koncesionářských poplatků – to jsou jen některé z kroků, které vláda podniká bez ohledu na zájmy občanů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV