Bartoš (Piráti): Studentské půjčky. Při správném nastavení mohou finančně pomoci tisícům studentů

25.11.2024 9:03 | Monitoring

Sněmovna schválila pozměňovací návrh k zákonu o vysokých školách, který přináší výraznou změnu v podpoře vysokoškolského vzdělávání, na kterém se podíleli Piráti.

Bartoš (Piráti): Studentské půjčky. Při správném nastavení mohou finančně pomoci tisícům studentů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Bartoš

Změna umožňuje vládě flexibilně nastavovat podmínky studentských půjček prostřednictvím vládního nařízení, čímž otevírá cestu pro zavedení státních vratných grantů inspirovaných švédským modelem. Tento systém by měl studentům usnadnit financování jejich vzdělání, aniž by je hned na startu dospělého života zatížil dluhy.

„Mít kvalitně vzdělanou společnost je základním kamenem všech fungujících a spokojených demokracií. Více vzdělaných lidí je výhodné i pro naši ekonomiku. Proto i u tohoto návrhu vítám, že posiluje podmínky pro lepší přístup ke vzdělání. Systém půjček ale musí být správně nastaven, aby se mladí lidé při studiu nezadlužili na celý život. Důležitou změnou je i zaměření na elektronickou komunikaci mezi školami a studenty, což ulehčí mnoho procesů a omezí zbytečnou byrokracii,” uvedl poslanec Ivan Bartoš.

Schválená změna poskytuje vládě pravomoc flexibilně upravovat podmínky studentských půjček, což otevírá prostor pro zavedení státních vratných grantů – návrh, který Piráti dlouhodobě prosazují. „Chceme ulevit studentům, kteří místo na přednášky musí chodit na brigády. Ve srovnání všech evropských zemí tráví čeští studenti zdaleka nejvíc času prací, která navíc není v oboru, který studují. Nemají pak tolik času na samotné studium. Inspirací pro správné nastavení nám je Švédsko, kde podobný systém vratných grantů funguje. Námi navrhované granty by byly splatné až po překročení určitého příjmu, aby se studenti nemuseli obávat okamžitého zadlužení. Pokud tuto hranici nepřekročí, grant vracet nemusí. Naším cílem je otevřít více možností pro studenty, kteří je zatím nemají,“ vysvětlila poslankyně Klára Kocmanová.

Další zásadní změnou je zavedení nárokového doktorského stipendia navázaného na minimální mzdu, které poskytne studentům finanční stabilitu. „Tohle považuji za důležitý krok kupředu, hlavně pro studenty ze znevýhodněného prostředí. Stejné podmínky pro všechny dávají skutečnou šanci dosáhnout svých cílů. Je ale naprosto nezbytné, aby to vláda zohlednila v rozpočtu pro  vysoké školy, aby univerzity měly zajištěné prostředky při navýšení stipendií je reálně zaplatit“ doplnil Bartoš. Zákon rovněž posiluje propojení doktorského studia s praxí a zahraničím, čímž doktorandům usnadňuje vstup na pracovní trh.

Piráti dlouhodobě usilují o podmínky, které studentům umožní skloubit studium, práci a osobní život. „Chceme, aby měli všichni možnost naplno využít svůj potenciál. O studiu má rozhodovat píle a talent každého člověka, nikoliv zázemí, ze kterého mladí lidé pocházejí. Proto jsme se také jasně odmítli zavedení školného,“ uzavřela Kocmanová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 15 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…