„Poslanci, kteří vyslovili nesouhlas s odpovědí na písemnou interpelaci, tak v podstatě nemají možnost uplatnit právo na rozpravu a nechat Sněmovnu hlasovat o stanovisku k interpelaci. To popírá celý smysl interpelací, klíčového prvku kontroly vlády Poslaneckou sněmovnou, jíž je vláda v parlamentní demokracii odpovědná,“ uvedl Ivan Bartoš, šéf Pirátů. Piráti se proto premiéra Andreje Babiše v zaslané interpelaci dotázali, kdy začne chodit do práce.
Od počátku současného volebního období Poslanecké sněmovny se uskutečnilo celkem 29 termínů ústních interpelací, přičemž premiér Babiš se osobně zúčastnil 14 z nich, tedy méně než poloviny. Na rozdíl od ostatních ministrů má premiér svůj zvláštní vyhrazený blok, díky němuž nemusí mezi odpověďmi čekat. V současnosti premiér drží sérii sedmi nepřítomností, naposledy se k interpelacím dostavil v červnu. V případě písemných interpelací je nepoměr ještě výraznější. Z 21 termínů, kdy se projednávaly témata premiéra, se dostavil pouze dvakrát, a to v lednu a dubnu tohoto roku.
Písemná interpelace, ke které se připojili všichni poslanci Pirátů, končí jednoduchým dotazem: „Přijdete někdy?”
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV