Bernášek (ČSSD): Pro letošní rok jsme například navýšili stipendia pro zedníky

09.11.2019 17:46 | Zprávy

Pro snazší spolupráci škol a zaměstnavatelů je nutná systémová úprava. Problémy jsou často i na straně ředitelů škol.

Bernášek (ČSSD): Pro letošní rok jsme například navýšili stipendia pro zedníky
Foto: pardubickykraj.cz
Popisek: Bohumil Bernášek (ČSSD)

Jaké je školství v Pardubickém kraji? Výsledky analýzy základních a středních škol v regionu představili představitelům Pardubického kraje v čele s hejtmanem Martinem Netolickým a radním Bohumilem Bernáškem zástupci Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR a České školní inspekce. Součástí debaty bylo také téma dalšího provázání středních škol se zaměstnavateli v regionu, alternativní způsoby vzdělávání, oborová skladba na školách v návaznosti na požadavky trhu práce či financování dětských skupin v rámci transformace dětských domovů.

„V rámci naší snahy o větší provázání našich středních odborných škol a zaměstnavatelů v regionu dlouhodobě narážíme na určitou bezzubost právní úpravy, která s tímto systémem de facto nepočítá. Osobně jsem přesvědčený, že klasické krátkodobé praxe na několik dnů či týdnů v roce nepřináší nic ani samotným studentům, ani zaměstnavatelů. Zářným příkladem provázanosti školy a zaměstnavatele je oblast zdravotnictví, kdy se studentky a studenti plně zapojují do provozu nemocnice,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Záměry ředitelů na aplikování prvků duálního systému jsme zohledňovali také v rámci rekonkurzů minulý rok. Setkávali jsme se totiž bohužel s tím, že překážkou ve spolupráci byl samotný ředitel. Našim cílem není mít pro jednu školu podepsaných 30 smluv se zaměstnavateli, ale soustředit se na jednu či několik společností, které budou připravené spolupracovat více. Příkladem jsou například společnosti Bühler, Isolit-Bravo či České dráhy,“ sdělil hejtman Netolický.

Radní Bohumil Bernášek doplnil, že se kraj snaží vybrané obory nejen propagovat, ale také pomocí stipendií motivovat žáky ke studiu na těchto oborech. „Pro letošní rok jsme například navýšili stipendia pro zedníky, ale bohužel se nám stále nedaří tento obor naplňovat. V kraji tak máme okolo 35 studujících zedníků. Právě spolupráce stavebních škol a firem v oboru je velmi složitá. Proto se chceme zaměřovat spíše na průmyslové obory a jsme schopni debatovat i o otevření konkrétního oboru, který daný zaměstnavatel potřebuje, pakliže se zaváže k materiální či finanční podpoře,“ řekl Bohumil Bernášek.

V národním testování, které realizuje Česká školní inspekce, dosáhli žáci Pardubického kraje mírně nadprůměrných výsledků v testech z matematiky i českého jazyka, které byly určeny pro žáky 9. ročníků základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. V kraji je vysoký věkový průměr učitelů, který se však výrazně neliší od průměrného věku učitelů za celou Českou republiku. Z analýzy plyne, že se školám v regionu daří pracovat s žáky, kteří vykazují potenciál rozvoje a vyšší míru nadání. V rámci základních škol jsou však relativně velké rozdíly v kvalitě poskytovaného vzdělání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…