Blaha (ODS): Od události je to už deset dní a pořád nevíme, kdo ji způsobil

29.09.2020 15:45 | Zprávy

Projev na 58. schůzi Poslanecké sněmovny 29. září 2020 k ekologické havárii na řece Bečvě

Blaha (ODS): Od události je to už deset dní a pořád nevíme, kdo ji způsobil
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha ODS)

Vážená vládo, kolegyně a kolegové,

tak jak jsem již avizoval dopředu, chci vás požádat o podporu a zařazení mimořádného bodu, který navrhuji projednat na této schůzi, a to dnes po pevně zařazených bodech, ten bod má název Informace ministra životního prostředí o ekologické katastrofě na řece Bečvě.

V neděli 20. září se do Bečvy z dosud nezjištěných příčin dostal kyanid, který veškerý život nejen v řece, ale v celém říčním ekosystému usmrtil. Část řeky je teď bez nadsázky mrtvá. Hasiči z řeky vylovili přes 30 tun mrtvých ryb. Mluví se i o otrávených vydrách, bobrech, ledňáčcích, nebo liškách a dalších druzích, které z té řeky těží. Navzdory tomu, že od události je to už deset dní, pořád nevíme, kdo ji způsobil. A to je také důvod, proč vás žádám o podporu zařazení tohoto bodu. Devět dní, nebo deset dní je nestandardně dlouhá doba. Když v roce 2006 unikl kyanid do Labe, Česká inspekce životního prostředí měla podezřelého už čtvrtý den a chemičku, ze které kyanid vytekl, usvědčili během dalších tří dnů.

V případě Bečvy máme za sebou deset dní a jediný pokrok ve vyšetřování je ten, že policie po šesti dnech identifikovala vyústění kanálu, kterým kyanid do Bečvy vytekl. O označení viníka, nebo vůbec podezřelém, není ani zmínka, s odkazem na to, že teď a cituji: "Na kanál je napojeno mnoho společností a kriminalisté teď zjišťují, ze kterého mohla látka uniknout."

Pokračujeme ale dál. Ještě než inspekce životního prostředí stihla předat vyšetřování policii, už v úterý, tedy dva dny "po", hlásili do světa, že DEZA únik nezavinila. V této době ještě ani nebylo jasné, jaká látka v Bečvě zabíjela! Pro ty z vás, kteří nejsou ve věci tak informováni - DEZA je chemička, která se nachází nejblíže místu, kde začaly umírat ryby. A DEZA je také chemička, která patří do koncernu Agrofert. Takže určitě chápete údiv lidí nad tím, že i přesto, že v kraji má chemický průmysl poměrně silné zastoupení, nikoho jiného inspekce nevyloučila. Pouze DEZU.

A abych byl fér, tak je potřeba také zmínit, že Česká inspekce životního prostředí není úřad, který by stál bokem státního aparátu. Zřizovatelem je Ministerstvo životního prostředí. Ředitele jmenuje ministr životního prostředí Brabec, dříve zaměstnanec Agrofertu a ředitel chemičky v Lovosicích. S vlastním vyjádřením přispěchala i DEZA. Tomuto prosím věnujte náležitou pozornost. Cituji: "S kyanidy nemáme nic společného. Naše výrobní spektrum je zcela jiného charakteru." A z několika veřejně dostupných zdrojů je ale možné si ověřit, že DEZA má s kyanidem společného naopak velmi mnoho. V roce 2007 je zdokumentován únik 207 kilogramů kyanidu z DEZY do vody. V roce 2014 únik 192 kilogramů kyanidu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Gratuluji Fialovi. Dokázali jsme naštvat USA, Rusko i Čínu

22:31 Rajchl (PRO): Gratuluji Fialovi. Dokázali jsme naštvat USA, Rusko i Čínu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k našemu vztahu k velmocím.