Střet s velkou celosvětovou krizí, která zvláště intenzivně probíhá v Evropě, nás přivádí k zamyšlení se nad celkovým fungováním naší společnosti a ekonomicko-politickým systémem.
Kapitalismus, označovaný spíš jako demokracie - říkám tomu marketingový název (případně jako liberální demokracie - ač to tak v Ústavě nemáme), naráží na své limity v krizových momentech. Volná ruka trhu nezvládá vše a decentralizace způsobuje chaos. Přiznávám, že na to se názory mohou lišit, uvítám polemiku. Nebylo by od věci říci si znovu od začátku, co naše společnost nezbytně potřebuje, a co je zbytné, tedy luxus, který můžeme mít, ale nemusíme. Seznam je samozřejmě otevřený, uvádím hlavně zcela jasné příklady.
Každou minutu, hodinu, den
Co potřebujeme každou minutu - dýchat (co tomu brání, není dobře). Co potřebujeme každou hodinu, max. každé dvě hodiny - napít se vody. Co potřebujeme každý den několikrát - najíst se (frekvence se individuálně liší). Co potřebujeme každý den jednou až několikrát - mít možnost se umýt, umýt nádobí a další věci, o kterých se nebudu rozepisovat, také možnost se přepravit do práce, do školy (pokud jsou otevřené). Co potřebujeme každý týden - vyprat si oblečení, doplnit potraviny do ledničky, drogerii.
Každý měsíc, nové roční období
Co potřebujeme každý měsíc - dostat nějaké peníze pro výše uvedené a zaplacení nájmu/hypotéky, dalších "složenek". V tomhle je teď také problém - stát řadu činností zakázal a neumožňuje je nahradit jinak (kompenzační bonusy mají mnoho děr, kterými Váš konkrétní případ často propadne). Co potřebujeme každou sezónu - doplnit si případné dosloužilé oblečení nebo boty (to teď není snadno naplnitelné - e-shopy neřeší vše). Čas od času bohužel potřebujeme i lékařskou péči a nějaké ty léky - nejvíc v říjnu a listopadu, je to ale individuální.
Zbytné, ale příjemné věci
A teď ty zbytné věci: alkohol, cigarety - ale pro mnoho lidí je to velká újma, když tyhle drobné neřesti nemají umožněné (takže třeba pokutovat, že si někdo sundal roušku, protože si potřebuje zakouřit, je příliš). Zbytná je i kultura a sport. Ale za ten sport se silně přimlouvám, prospívá to zdraví (kromě některých adrenalinových sportů, které spíš přispívají k plnění statistik úmrtnosti), kompenzuje sedavý způsob života. Kultura - tam je asi největší možnost její formu modifikovat, ale měla by zůstat zachovaná i v krizových časech. Hudba, výtvarné umění, film apod., to je to, co činí naši společnost "kulturní" - jde samozřejmě o formu (posledních pár let se překvapivě prosazovaly některé značně dekadentní umělecké prezentace, to doufám už trochu přešlo). Knihy a vzdělání obecně bych řadila zvlášť - mezi zcela nezbytné položky, protože bez nich naše civilizace ztrácí svůj opěrný bod. Nemůžeme tedy podcenit vzdělávání další generace, nemůžeme je připravit o pořádné vzdělání - i když formu můžeme přizpůsobit, základní data by se dozvědět měli (ne, že si vše potřebné najdou na Wikipedii - v hlavě by to měli mít).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV