Brabec (ANO): Česko se stalo dvacátou šestou zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu

11.05.2022 13:51 | Zprávy

Projev na 19. schůzi Poslanecké sněmovny 11. května 2022 k návrhu změny zákona o Antarktidě.

Brabec (ANO): Česko se stalo dvacátou šestou zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ministr Richard Brabec

Rád se ujmu. Děkuju. Vážená paní předsedající, kolegyně, kolegové, jenom pro zajímavost, protože já jsem těm otázkám ještě v roli ministra životního prostředí čelil také, tak kdyby vás zajímalo, jaký má vlastně vztah Česká republika k Antarktidě, protože tohleto je novela zákona o Antarktidě, tak jen připomenu, že letos slaví patnácté výročí Mendelova polární stanice, kterou od února 2007 na ostrově Jamese Rosse nedaleko antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita. (Potlesk poslankyně Schillerové.) Děkujeme jménem Masarykovy univerzity. 

A Česko se otevřením stanice stalo dvacátou šestou zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu. Díky ní navíc patří mezi státy s hlasovacím právem v antarktickém smluvním systému. Antarktida je podle tohoto systému smluv považována za nadnárodní území, které je určené pouze pro vědecké účely a podepsalo to čtyřicet osm zemí. Ty vztahy mezi jednotlivými státy v oblasti Antarktidy a také mezinárodní postavení, právní postavení tohoto kontinentu, reguluje komplex opatření známý jako Antarktický smluvní systém a ten se skládá mimo jiné ze samotné Smlouvy o Antarktidě, právních aktů přijatých na poradních shromážděních smluvních stran Smlouvy o Antarktidě a Protokolu o ochraně životního prostředí ke Smlouvě o Antarktidě, který je znám také jako Madridský protokol. Pro Českou republiku vstoupil Madridský protokol v platnost po uložení ratifikační listiny 24. září 2004.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Zastavme Green Deal EU a Fialovu vládu, která ho podporuje

21:01 Okamura (SPD): Zastavme Green Deal EU a Fialovu vládu, která ho podporuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Green Dealu.